İmplant Tedavisi Hakkında

implant tedavisi hakkında

İMPLANT NEDİR?

İmplant, kelime anlamı olarak ekmek, dikmek anlamına gelir. En basit olarak, çene kemiği içerisine diş köküne benzer metal bir yapının yerleştirilme işlemidir. Günümüzde diş eksikliği tedavisinde kullanılan ve en çok rağbet gören bir tedavi yöntemidir.

İMPLANT UYGULAMALARI İÇİN YAŞ SINIRI

Diş implantı için üst yaş sınırı yoktur. Her yetişkine uygulanabilir. Çene kemiği seviyesi yeterli olan her yaştaki hastaya implant tedavisi yapılabilir. Sadece kemik gelişimini tamamlamamış genç yaştaki kişilere tavsiye edilmemektedir.

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

İmplant tedavisinin hastaya sağladığı en büyük avantaj, tek diş ya da birden fazla diş eksikliğinde her hastaya sabit ya da hareketli protez yapılmasına imkan vermesidir. Uygulamanın bir diğer önemli avantajı da, dişsiz bölgeye protez yapılmak istendiğinde, komşu olan diğer dişlere her hangi bir zarar verilmemesidir.

İMPLANT TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İmplant tedavisi iki aşamalı bir tedavidir.

İlk aşama cerrahi işlemin yapıldığı, implantın çene kemiği içerisine yerleştirilme işlemidir. Bu işlemden sonra 3-6 ay gibi bir iyileşme süresi vardır. Bu iyileşme süresinde implant çene kemiğine tutunma süresidir.

İkinci aşama ise, çene kemiğine tutunan implantın üzerine protez yapılma aşamasıdır. Çene kemiğine kaynayan implantın üzerine, dişin ağızda görünen kısmı olan protezler takılarak tedavi tamamlanmış olur.

CERRAHİ İŞLEMDEN SONRA DİŞSİZ Mİ KALINIR?

Cerrahi işlemden sonra, 3-6 ay gibi bir süre beklenir. Bu bekleme süresine iyileşme süresi de denir. İyileşme sürecinde geçici bir protez yapılarak hastanın dişsiz kalması önlenebilir. Bu geçici protez hem hasta, hem de uygulamayı yapan diş hekimi için yapılacak olan protez hakkında bilgi verir. Hem de ön bölge diş eksikliğinde estetiği sağlamak için önemli bir katkı verir.

İMPLANT TEDAVİSİ ESNASINDA VE SONRASINDA AĞRI

İmplant tedavisine genel olarak sınırlı uyuşturma verilerek başlanır. Uygulama esnasında her hangi bir ağrı hissedilmez. Aynı şekilde uygulama sonrasında da ağrı hissedilmez. Bazı hastalar için de genel anestezi uygulanabilir. Cerrahi işlemin uygulanmasının ardından, diş hekiminin tavsiye ve uyarılarına özen gösterildiği takdirde hiçbir sorun yaşanmaz.