İmplant Tedavisi İyileşme Süreci

implant tedavisi iyileşme süreci

İmplant uygulamalarından sonra, implantın kemiğe kaynama süreci olan implant tedavisi iyileşme süreci iki aya kadar düşmüştür. Yalnız bazı zamanlarda implantların belirli bir eğim ile yerleşmesi gereklidir. Böyle durumlarda yapılan dişler o bölgeye biraz geç uyum sağladıkları için tedavi süresi biraz uzamaktadır. Bu şekilde oluşan sorunlara istenmeyen sorunlar denilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için, tedavi planının çok iyi bir şekilde yapılması gerekir.

Diş implant tedavisi cerrahi işlem ile gerçekleşir. Şayet implant işlemi tek diş için yapılacaksa, bu işlem çok kısa sürer ve 10 dakika ile 40 dakika gibi bir sürede tamamlanır. İmplant tedavisi iyileşme süreci hasta olan kişinin kemik yapısı ve yapılacak olan implantın sayısına göre değişir. İmplant yerleştirildikten sonra, implantın kemiğe kaynaması için 1 ay ile 3 ay kadar bir süre beklemek gerekli olur. İmplantların kemik ile bütünleşmesinin ardından üzerine yerleşecek olan protezler için birkaç seans deneme yapılır. Yaklaşık olarak 4 ay gibi bir sürede hasta olan kişi, kendi doğal dişine en yakın olan bir diş sahibi olur.

İmplant diş tedavisi bir hayli zor ve sabır isteyen bir işlemdir. Bunun için işlemin uzun olması çok doğal bir durumdur. Tedavi için karar alan hastalar, implantın ne kadar süreceğini uygulamanın öncesinde öğrenmeli ve kendini ona göre ayarlamalıdır. İmplant tedavisi  iyileşme süreci, implantın kaç gün süreceği konusunda bilgi sahibi olmalıdır.

  • İmplant uygulaması tek diş için yapılacak ise, 30 dakika kadar sürer.
  • İmplant uygulaması birkaç diş için yapılacak ise, diş sayısına bağlı olarak dört ay gibi bir sürede yapılır.
  • İmplant uygulaması oldukça fazla diş için yapılacak ise, azami olarak bir yıl kadar sürer.
  • İmplant uygulaması uzun süre kalıcı olan ve ağrısız gerçekleşen bir işlemdir. Ne kadar süreceğinden çok, ne kadar ömürlü olacaktır, daha çok ona önem vermek gerekir.

İmplant tedavisi esnasında ve implant tedavisi iyileşme sürecinde muhakkak bazı sorunlar olabilir. Zamanın uzun olması dolayısıyla bazı ağrılar olabilir. Ağrı kesiciler ile bu sorunlar giderilir.