İmplant Tedavisi Nerede ve Nasıl Yapılır?

implant tedavisi nerede ve nasıl yapılır

İmplant tedavisine başlamadan önce hastanın mutlaka doğru bir şekilde yönlendirilmesi ve bilgilendirilmesi önemlidir. Bu konuda diş hekiminiz doğru bilgiyi verecek donanıma sahiptir. Hasta olan kişi diş hekimliği fakültelerine giderek oradaki doktorlar ile görüşerek istediği bilgilere ulaşabilir. İmplant tedavisi iyi bir şekilde yapıldığı zaman, hastanın yaşam kalitesi yükseldiği gibi daha mutlu olmasını ve kendisine güvenmesini de sağlar.

İmplant tedavisi bütün dünyada uygulanan ve tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Bundan dolayı hastaların bu konu hakkında soracakları sorulara doğru cevaplar verilir ve ilgili tüm merak edilen konulara açıklık getirilir. İmplant tedavisine hastanın uygun olup olmadığı anlaşılması için, implantları yerleştirip protezi hazırlayacak, daha sonraki zaman diliminde bakımın yapacak olan diş hekiminin hastayı ayrıntılı bir şeklide muayene etmesi önemlidir. Muayene yapılırken hasta hakkında bilgi alınıp, gerekli olursa tahlil ve röntgenler de istenir. Röntgen ve tahlillerden elde edilen bilgilere göre hastanın ağız modelleri yapılır.

İmplant tedavisi disiplinli bir çalışma ile yapılır. Bu çalışmada implantları çene kemiğine yerleştirecek olan çene cerrahı, implantların üzerine gelecek olan protezleri yapacak olan protez uzmanı, tedaviler tamamlandıktan sonra diş eti uyumu ve sağlığı açısından kontroller yapacak olan dişetleri uzmanı bulunur. Böyle bir tedavinin karışık çalışılan merkezlerde yapılması her şeyden önce hasta sağlığı açısından çok önemlidir. Bu tedavi esnasında genel sağlık durumu ve implant uygulanacak bölgenin incelenmesi için ayrıntılı bir muayene yapılması ve gerekli bazı tetkiklerin yapılması istenir. Ayrıca panoramik film ve bilgisayarlı tomografi ile kemiğin durumu incelenir.

İMPLANT TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI

Alt çenesinde hiç dişi olmayan ve takıp çıkartılan protez kullanan hastalar, protez hareket ettiği için devamlı olarak ağrı ve iyi çiğneyememekten şikayet ederler. Bu sorunlar ileri yaşlarda proteze destek olan kemik dokunun erimesi ile daha çok artar. İmplant tedavisi bu şikâyetleri ortadan kaldırır ve kemik erimesini durdurur.

Üst veya alt çenede dişlerinin bir kısmını kaybeden hastalara, implant tedavisi sabit bir protez ile yapılır ve bütün olumsuzlukları ortadan kaldırır.

Tek bir dişini kaybetmiş hastalara ise, implant tedavisi ile sağlam dişlerin zarar görmesi engellenerek, estetik ve fonksiyonel bir protez kazanılmış olur.