İmplant Tedavisi Yaş Sınırı

implant tedavisi yaş sınırı

İmplant, diş yapımı çene kemiği yapısı ve kalitesi ile alakalıdır. Bundan dolayı, implant kemik gelişimini tam olarak tamamlayan insanlara uygulanmaktadır. Kemik yaşı kızlarda 15 ile 16 yaşından sonra tamamlanırken, erkeklerde ise, 17 ile 18 yaşından sonra tamamlanır. İmplant tedavisinde yaş sınırı, taban yaş sınırı olarak belirli olmasına rağmen, üst yaş sınırı olarak, her hangi bir yaş sınırı yoktur. Kemik gelişimini tamamlamış olmak yeterlidir.

Genel sağlık durumu iyi olan ve çene kemiği seviyesi yeterli olan, yaşı da uygun olan hastalara implant tedavisi uygulamada herhangi bir sakınca yoktur. Ancak belirli yaşlarda ya da daha öncesinde ortaya çıkabilecek bazı rahatsızlıklar nedeni ile tedavi yapılmasında zorluklar olabilir.

İmplant tedavisi için yaş sınırı elbette ki önemli bir faktördür. Ancak genel sağlık durumunun iyi olması çok daha önemli bir etkendir. 70-80 yaşındaki bir hastanın vidalı diş cerrahisi riskleri daha genç ama sağlıklı olmayan bir hastadan daha az olur. Yaş ilerledikçe diş kayıpları artar ve dolayısıyla yaşlı kişilerin dişlere olan ihtiyacı genç olanlardan daha fazla olur. Ayrıca insanın genel sağlık durumu iyi olduğunda implant yaptırması ve uzun yıllar dişsiz beklememesi daha faydalı olacaktır. Belirli rahatsızlığı olan ve devamlı ilaç kullanmak zorunda olan hastaların, implant uygulaması öncesinde tedavi gördükleri hekimlerinden tedavi öncesinde onay almaları gerekir. Kontrol edilemeyen hastalıklarda ve kemoterapi tedavisi gören hastalara, tedavileri süresinde implant tedavi görmeleri tavsiye edilmez.

İmplant tedavisinde yaş sınırının başarı oranı ile bir bağlantısı yoktur. İmplant tedavisinin başarı oranını etkileyen temel faktörler doğru bir planlama çerçevesinde tedavinin başarılı olarak tamamlanmasıdır. Hastanın ağız sağlığı ve kemik yapısının durumu, tedavi öncesi ve tedavi sonrasında ağız ve diş sağlığına özen göstermesi ile hastanın genel sağlık durumu çok önemlidir. Yıllar boyunca dişsiz kalan ağızlarda çene kemiğinin eriyeceği ve kemik kalitesinin azalacağı ve bu durumunda implant tedavisinin başarısını belirleyen önemli bir etken olacağı bilinmelidir. İmplant tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar etkili olma şansı yakalanır.