İmplant Temizliği Nasıl Yapılır?

implant temizliği nasıl yapılır

İmplant diş tedavisi sonrasında, implant temizliği çok önemlidir. İmplant temizliği ve aynı zamanda bakımlarının, başarılı ve uzun ömürlü olması için, yani hastanın uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanması için bunların çok iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Hastalarda implant uygulamalarının uzun ömürlü ve sorunsuz olması için, bakımlarını çok iyi yapmaları gerekir. Bu konuları, hastaların ağızlarına yapılacak olan özel bakımları diş hekimi detaylı bir şekilde anlatacaktır.

İmplantlar yerleştirildikten sonra, implantların kemik ile kaynaması beklenir. Normal şartlarda bu durum 3 ile 6 ay arasında olur. Eğer implant yerleştirilen bölge estetik olarak önemli bir kısmı içine alıyorsa ve birden fazla diş yapılacak ise geçici bir protez kullanmak mümkün olmaktadır. Hiç diş yok ise ve total protez kullanılıyor ise, protezin içinde yapılacak bazı düzenlemelerle bu zaman süresinde protezi geçici olarak kullanmaya devam edilir.

İmplantların temizlik ve bakımları zor değildir. Ancak uzun ömürlü ve başarılı bir düzenleme için çok iyi yapmak gerekir. Dikkatli bir bakım için hastaya, diş hekimi tarafından detaylı bilgiler verilmektedir. İmplantların temizlik ve bakımları, doğal dişlerden çok farklı değildir. Sadece ulaşılması zor ve temizliği daha güç alanlar olabilmektedir. Bunları da değişik yöntemler ile temizlemek mümkündür.

İmplant üstü protezlerin birçoğu diş hekimi tarafından takıp çıkartılmalı olarak yapılır. Sadece implant bar veya damak protez varsa hasta tarafından takıp çıkartılabilir.

İmplantların temizliği çok önemlidir. İmplantlar, ağız içerisinde yabancı cisim olarak görülürse, temizliğinin en az kendi doğal dişlerimiz gibi, hatta daha da özenle temizlemek gerekir. Bu uygulamaların başarılı olması için gereken en önemli etken, düzenli bir ağız bakımıdır.

Ağız diş bakımı için dişler günde en az iki kere fırçalanmalıdır. Bunlardan biri mutlaka gece yatmadan önce yapılmalıdır. Tükürük akışımızın azalması nedeni ile uyku periyodu ağızda en fazla bakterinin ürediği ve en fazla çürüğün oluştuğu dönemdir. Diş fırçalama denince, sadece dişleri düşünmemek gerekir. Fırçalama mutlaka diş etlerini de kapsayacak şekilde olmalıdır. Aynı zamanda alt ve üst çeneler ayrı olarak fırçalanmalıdır. Çok fazla baskı uygulanmamalıdır.