İmplant Üstü Protez Çeşitleri

İmplant diş protezleri yapmak için karar verildiği zaman, öncelikli olarak sabit protezler için ağız boşluğu uygun mu, uygun değil mi olduğuna bakılır. Uygun olursa, sabit protez planlamasını değerlendirmek gerekir. Çünkü hastaların en rahat kullandıkları protez tipi sabit protezlerdir. Değişik hasta uygulamalarında, implant üstüne uygulanacak protezin planlaması da değişiklik gösterir. Ağızda mevcut olan diş sayısı, kemik seviyesinin yeterli olup olmadığı, hastanın yaşı ve hastanın ekonomik durumu gibi etkenlere bağlı olarak, implant diş protezi için farklı uygulamalar yapılır.

Vakaların durumuna göre protez çeşitleri;

TAM DİŞSİZLİK VAKALARINDA

İmplantlar yeterli sayıda olur ise, yapıştırılarak kullanılan sabit bir porselen köprü yapılır. Fakat, bazı durumlarda total protez kullanan hastalarda yeterli seviyede kemik olmaması, veya daha ekonomik bir implant çözümü olmaması sebebi ile simetrik olarak 2-4 implant yerleştirerek, hastanın kullandığı takıp çıkarılan protezin tutuculuğunu artırmak için implantlardan destek alan bir hassas bağlantılı olan protez planlaması yapılır.

Tam dişsiz vakalarında, ağızlarda 2-4 arası implant ile, hastanın tam protezinin tutuculuğunu artırmak için takıp çıkartılan implant diş protezi yapılır. Böyle bir uygulamada yeterli sayıda implant yapmak için kemik yetersiz olursa, sabit protez yapılmasına müsait olmayan vakalarda tercih edilir. Birçok uygulamalarda ise, hastalar tarafından daha ekonomik olduğu için tercih edilen bir yöntemdir.

TEK DİŞ EKSİKLİĞİNDE

Eksik olan dişin boşluğu etrafındaki dişlere zarar vermeden, yalnızca bir implant diş protezi yerleştirilir ve üzerine tek olarak sabit porselen kron takılır. İmplant üstüne yerleştirilen porselen kron için değişik yöntemler vardır. Zirkonyum alt yapısı olan bir kron estetik diş hekimliği uygulamaları içinde en çok rağbet gören uygulama şeklidir. Şayet metal destekli bir porselen kaplama düşünülürse, nikelsiz metal, titanyum alaşımlı metal gibi birçok değişik kaplama çeşitleri vardır.

SERBEST SONLU VAKALARDA

Eksik olan dişin boşluğu arkasında diş bulunmadığı zaman serbest sonlu dişsizlik vakaları olarak adlandırılır. Böyle bir durumda olan hastalara, boşluk alanın büyüklüğüne göre 2 ya da daha fazla implant üzerine porselen köprü yapılır.