İmplant Üstü Protez Nasıl Yapılır

İmplant üstü protezler, implantlar üzerine yapılan sabit ya da hareketli olan protezlerdir. Yeterli kemik seviyesine sahip olan her hasta için protez yapılabilir.

Diş implantları doğal dişe en yakın olan yapay dişlerdir. İnsanlara sağladığı rahatlık ve konfor ile yaygın olarak tercih edilirler. Geleneksel köprü ve protezlere göre çok daha fazla avantajları vardır.  Bu uygulamalara göre daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlarken, aynı zaman da estetik açıdan daha başarılı sonuçlar vermektedir. İnsanın implantları doğal diş gibi görünür ve başkası tarafından fark edilmez.  Bu durumda estetik güzellik sunar.

İmplant tedavilerinde implantların üzerine takılacak olan protezler, hastanın ağız yapısına göre farklılık gösterir. Her insana aynı şekilde protez yapılamaz. Bundan dolayı implant üstü protezler, hasta tarafından, ya da doktor tarafından çıkartılacak şekilde uygulanabilir. İki protezin de avantaj ve dezavantajları vardır. Bu nedenle hangisinin hasta için uygun olacağına doktor karar vermelidir.

İmplant üstü protezler, her insanın sağlık durumuna göre ve genel özelliklerine bağlı olarak değişmektedir. Uygulanacak olan protezlerden hangisinin daha iyi olacağına hekim karar verecektir. hastanın seçmiş olduğu protez mevcut ise ve hekim de uygun bulursa bu protezi uygulayabilir. Yapılacak olan protezler, uygulanan kişilerde kalıcı olarak ya da geçici bir ağrı vermezler. Uzun vadede hiçbir yan etkileri olmaz.

İmplant üstü protez uygulanması için, ilk olarak hastanın diş ve ağız yapısına bakılır. Hasta için sabit protezlerin uygun olup olmadığına bakılır. Şayet uygun ise sabit protez ilk tercih olur. Çünkü hastaların en rahat kullandıkları protezler, sabit protezlerdir. Farklı hastalarda, farklı olarak implant üstü protezler uygulanır.

Tam dişsizlik durumunda,  yeteri kadar implant yapılabilirse uygulanacak olan sabit porselen köprü yapılabilir. yeterli kemik oranının olmaması durumunda ise, 2-4 implant takılarak hastanın kullanabildiği takıp çıkartılan hassas bağlantılı protez uygulaması yapılabilir. Bu tip protezlere çıtçıtlı protez denilir.

Tek diş eksikliğinde, dişin etrafındaki dişlere temas etmeden tek bir adet implant yapılır. Üzerine de tek üye sabit porselen kron uygulanır.