İmplant Üstü Protez Sökümü

implant üstü protez sökümü

İmplant tedavisinde genel olarak titanyum elementi kullanılır. Titanyum elementi tedavinin yapıldığı bölge ile kaynaşmayı en kısa zamanda başarılı bir şekilde yerine getirir. Bu özellik implantın, diğer tedavi yöntemlerine göre tercih edilmesinde ki en önemli etkenlerden biridir.    

İmplant uygulamaları sınırlı uygulamalar için hasta her hangi bir ağrı ve acı hissetmez. Yapılan araştırmalar sonucuna göre implant malzemesinin bakımına, ağız ve diş sağlığına dikkat edildiği takdirde, çok uzun müddet kullanmak mümkün olmaktadır. İmplant diş, iyi bir ağız bakımı ve düzenli yapılan kontroller ile 40 yıl kadar kullanıldığı belirtilmektedir. Bazı implant firmaları ömür boyu garanti vermektedir. İmplant tedavisine başlamadan önce gerekli tetkik ve araştırmalar yapıldığında, kemik yapısı uygun olduğu takdirde implantın kemik ile kaynaşma süresi bir hayli hızlı gerçekleşir.

DİŞ İMPLANTI HANGİ DURUMLARDA SÖKÜLÜR?

  • İmplantın kemik yoğunluğunun az olduğu ve çene yapısının dar olduğu alana uygunsuz bir şekilde yerleştirilirse
  • Gerekli olan sağlık kontrollerinin yapılmadığı durumlarda (kanamanın kontrol altına alınamadığı şeker hastalığı)
  • Kalitesiz malzeme kullanılması sonucunda
  • Diş hekiminin hata yapması sonucunda
  • Hasta olan kişinin, kemik yapısının oturmamış olduğu durumlarda
  • Hastanın, gerektiği gibi bir bakım yapmadığı durumlarda.

İmplant uygulanan bölgede enfeksiyon, kanamanın devam etmesi, implant malzemesinin kemik ile kaynamaması ve iyileşmeyen yara durumları olabilir. İmplant normal ömrünü tamamlamış olabilir. Böylesi durumlarda diş implantı sökülür. Uygun şekilde iyileşme sağlandığı takdirde, hasta olan kişi istediği takdirde yeniden bir implant takılır.

Diş implantı sökülme işlemleri, implant yapılması gibi kolay bir işlem olup, hasta olan kişinin rahat olması sağlanarak kolay bir şekilde yapılır. Hastanın ağız yapısının implant malzemesini reddetmesi gibi durumlar kısa sürede ortaya çıkar. Böyle durumlarda kemik yapısı ile uyum sağlamayan diş implantı sökülür ve uygun bir zamanda 3-6 ay gibi bir süre sonunda yeni bir implant takılır.

İmplantlar uygun olan şartlarda ve gerekli bakım yapıldığı takdirde, implantın kemik ile kaynaması çok kolaydır. Ancak aksi olursa diş implantı sökülür ve bunun için de hastaların korkmalarını gerektiren bir durum olmaz.