İmplant Üstü Protezlerin Sınıflandırılması

implant üstü protezlerin sınıflandırılması

İmplant uygulamaları, tek diş eksikliğinde, sıra bölümlü ve total dişsiz olan hastalarda, fonksiyon, kapasite ve estetik açıdan üstün, hastanın özgüvenini artıran sabit ya da hareketli restorasyonların yapımına imkân sağlar.

İdeal bir implant üstü protez için tedavi planlaması çok önemlidir. Kemik bağlantılı protezlerde denilir. Kemik içerisine yerleştirilen çeşitli maddeler aracılığı ile desteğini doğrudan kemikten alır. Çene kemiği içerisine yerleştirilen bu maddeler, doğal diş gibi yapılacak olan protezin aboutmentini (dayanak) oluşturur. Daha sonra bu dayanaklarla kemik arasında bütünleşme sağlandığında üzerine protez yapılır

İmplant destekli protezler iki ana başlıkta sınıflandırılabilir.

1- İmplant destekli sabit protezler.

2- İmplant destekli hareketli protezler.

Protez; insan vücudunun eksik olan bir kısmını tamamlayan ve aynı zamanda o organın fonksiyonunu iyileştirmeyi amaçlayan yapay bir aygıt olarak tanımlanır. Diş protezleri ise, dişleri ve dişler ile ilgili kısımları içeren yapay aygıtlar olarak tanımlanır.

Diş protezleri klasik olarak iki büyük sınıfa ayrılır;

1- Sabit protezler.

2- Hareketli protezler.

SABİT PROTEZLER

Eksik dişi hastaların, doğal dişlerden destek alarak ve onların üzerinde yapılan bir takım değişiklilerden sonra yapıştırılan ve hiç çıkmayan protezlerdir. Bu uygulamada doku desteği söz konusu değildir. Kuron, çürük, kırık ya da başka bir sebeple aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması uygulamasıdır.

Köprü, tek diş ya da çok diş eksikliğinde komşu dişlerin küçültülüp bunlara gelen özel kaplamalardan destek sağlanarak boş olan dişlerin yerinin doldurulma işlemidir.

Porselen lamina, dişlerin sadece ön yüzeylerinden minimum seviyede madde kaldırılarak, dişin ön yüzeyine yapıştırılarak dişteki istenen renk ve görüntünün sağlanması için uygulanan estetik yöntemdir.

Sabit protezler, yapım esnasında kullanılan malzemeye göre sınıflandırılır;

  • Metal destekli kron ve köprü
  • Zirkonyum destekli kron ve köprü
  • Tam porselen kron ve köprü

HAREKETLİ PROTEZLER

1- Total protezler: Bu protezler ağzında hiç diş olmayan hastalara uygulanır. Altındaki kemik tarafından desteklenir. Ağız içinde çeşitli şekillerde tutuculuk sağlayan, aynı zamanda takıp çıkartılabilen dişlerdir.

2- Parsiyel protezler: Ağzında tek dişi, ya da birden fazla olan diş eksikliğinde yapılan protezlerdir.