İmplant Üstü Total Protez Yapımı

implant üstü total protez yapımı

İmplant üstü protezler, implant üzerine uygulanan sabit veya hareketli olan protezlerdir. Yeterli kemik seviyesine sahip olan her hastaya implant üstü total protez uygulaması yapılabilir.

Diş implantları doğal dişe en yakın olan alternatiflerdir. Hastaya sağladığı konfor ve rahatlık ile çok yoğun olarak tercih edilmektedir. Diğer alternatif tedavi yöntemleri olan köprü ve protezlere göre çok daha avantajlı bir tedavidir. Diğer uygulamalara göre çok daha iyi çiğneme fonksiyonu sağlayan implantlar, aynı zamanda daha iyi konuşma ve estetik açıdan daha başarılı sonuçlar vermektedir. İnsanın implantları başkası tarafından görünmez. Bu durumda insana rahatlık sağlar.

İmplant uygulamalarında, implant üstü total protez yapılması, hasta olan kişinin ağız yapısı ve sorunlarına göre farklılık gösterir. Yani her hastaya yapılacak protez farklı olacaktır. Bundan dolayı implant üstü protezler hasta tarafından çıkartılacak şekilde olabildiği gibi, Hekim tarafından da çıkartılacak şekilde de uygulanabilir. Bu iki implant üstü protezinde avantaj ve dezavantajları vardır. Bu konuda hastaya hangi protezin uygun olacağına, en doğru kararı hekim verecektir. İmplant tedavilerinde, implant üstü total protezin nasıl olacağı, hastanın sağlık durumuna göre ve genel özelliklerine bağlı olarak değişir.

İlk olarak hastanın ağız ve diş durumu değerlendirilir. Sabit protezlerin hastaya uygun olup olmadığına bakılır. Uygun olursa ilk tercih implant üstü total protez yapımında, sabit protezler olur. Bunun nedeni, hastaların en çok rahat ettikleri implantların, sabit protezle olmasındandır.

Yeterli sayıda implant uygulaması yapılabilirse, yapıştırılarak uygulanan sabit porselen köprü yapılabilir. Fakat tam damak şeklinde bilinen total protez protez uygulanan hastalarda yeterli kemik oranının olmaması ya da ekonomik bir implant çözümü olması sebebi ile simetrik olarak 2-4 implant takılarak hastanın kullandığı takıp çıkartılan protezin tutuculuğunu artırmak için implant üstü hassas bağlantılı protez uygulaması yapılabilir. Bu tip protezlere çıtçıtlı protez denilmektedir.

Dişleri mevcut olmayan hastalarda 2-4 arası implant ile, implant üstü total protez yapılabilir. İmplant üstüne barlı protez uygulaması kemik oranı yeterli seviyede olmayan ve sabit protez istemeyen hastalara yapılır. Ekonomik olması dolayısıyla da hastalar tarafından tercih edilebilir.