İmplant Üzeri Porselen Diş Nasıl Yapılır

İmplant üstüne hangi tip protez yapılacağının, planlaması yapılırken öncelikli olarak ağız yapısı uygun ise, sabit protez planlaması yapmak lazımdır. Çünkü hastaların en fazla rahat kullandıkları protez tipi sabit protezlerdir. Bazı hastalarda implant üzerine uygulanacak olan implantta değişiklik olabilmektedir. Ağızda mevcut olan diş sayısı, kemik miktarının yeterli olup olmadığı, hastanın maddi durumu ve hastanın yaşı gibi etkenlere bakarak implant diş üzerine yapılacak olan protez için değişik planlamalar yapılabilir.

TAM DİŞSİZLİK VAKALARINDA

Yeterli sayıda implant yapılabilirse, yapıştırılarak kullanılan sabit porselen köprü yapılır. Fakat bazı durumlarda total protez(tam damak) kullanan hasta olan kişilerin, yeterli seviyede kemik miktarının olmadığı durumlarda veya daha ekonomik bir implant olması nedeni ile, simetrik olarak 2-4 implant yerleştirmek suretiyle hastanın, kendisinin kullandığı takıp çıkartılan protezin tutuculuğunu artırmak için, implantlardan destek sağlayan hassas bağlantılı protez olan çıtçıtlı protez tercih edilebilir. Mümkün olan her vakada hastanın ağzından çıkartmasına gerek duyulmayan sabit protezler daha fazla tercih edilmektedir.

İmplant üstüne hangi protezin yapılacağı, tam dişsiz ağızlar için, 2-4 arası implant yerleştirmek suretiyle, tam protezin tutucu olması sağlanır. Bu şekilde bir uygulama yeterli sayıda implant konacak kadar kemik olmayan, sabit protez uygulamasına izin vermeyen vakalarda tercih edilmektedir. Bazı zamanlarda da hastanın ekonomik durumu müsait olmazsa, bu işlem daha ekonomik olduğu için tercih edilir.

TEK DİŞ EKSİKLİĞİNDE

İmplant üstüne hangi protezin yapılacağı tek diş eksikliği durumunda, eksik olan dişin boşluğu çevresinde bulunan dişlere dokunmadan sadece bir tane implant diş yerleştirilir. Bu implantın üzerine tek üye porselen kron monte edilir. Porselen kron için farklı yöntemler vardır. Zirkonyum alt yapılı bir kron, Estetik diş hekimliği uygulamaları esnasında en fazla tercih edilen uygulama şekillerindendir. Metal destekli bir porselen kaplama yapılmak istenirse, nikelsiz metal ve titanyum alaşımlı metal gibi başka farklı alternatiflerde mevcuttur.

Tek diş eksikliğinde bir adet implant yapılır. Bu implant üzerine konacak porselen kaplama için kök görevi yapar.

SERBEST SONLU VAKALARDA

Çekilmiş olan dişin boşluğunun arkasında diş olmazsa, serbest sonlu dişsizlik vakaları olarak isimlendirilir. Bu durumda olan hastalara 2 ya da daha fazla implantın üstüne porselen köprü yapılır. Her eksik dişe bir implant yapılması gerekli değildir.