İmplant Uzmanı Diş Hekimleri

Kazanç amacı güdülmediği için Devlet ve Üniversite hastanelerinde implant yaptırmanın maliyeti, diş implantı yapan özel kliniklere göre az da olsa daha uygundur.

İstanbul’da implant yapan üniversitelerin tam listesi:

1- İstanbul Üniversitesi Çapa Diş Hekimliği Fakültesi:

İ.Ü. Çapa Diş Hekimliği Fakültesinde implant yaptırmak isteyen hastalar, Fakültenin Ana Bilim Dalı Başkanlığına kayıt yaptırabilirler. İlk muayeneleri yapıldıktan sonra gerekli ise Oral İmplantoloji ABD’ne giderler. Bu aşamadan sonra muayene ve randevu ile tedavi işlemi başlar.

2- Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi:

Marmara Üniversitesinde implant yaptırmak isteyen hastalar telefon ile, ya da Fakültenin internet sayfasını kullanarak randevu alırlar. Marmara Üniversitesinde diş implantı Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanlığı’nda yapılır.

3- Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA):

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanlığı Diş Hekimliği Bilimleri Merkez Başkanlığı ameliyathanesinde implant uygulamaları, sivil vatandaşları da kapsayacak şekilde her türlü cerrahi işlemler yapılmaktadır.

İstanbul’daki devlet diş hastaneleri:

Genel olarak devlet hastanelerinde implant yapılmamaktadır. Fakat İstanbul’da yer alan ADSM’ler bazı zamanlarda kadrolarında implantı yapacak uzman hekim bulundururlar. Ve hekim olduğu dönemlerde implant masrafı hasta tarafından karşılanmak koşulu ile bu kurumlarda implant yapımına müsaade ederler. Aşağıda verilen listede yer alan devlet diş hastaneleri ve ADSM’ in telefon numaralarını arayarak, implant yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi alınabilir.

1- İstanbul Okmeydanı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi-Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

2- Bahçelievler Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

3- Güngören Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

4- Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi (Kadıköy ADSM)

5- Beykoz Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

6- Çekmeköy Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

7- Göztepe Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

İmplant uygulaması esas olarak Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ana bilim ile bu daldan ayrılarak bazı üniversitelerde bağımsız olarak ele alınan İmplantoloji ana bilim dalının konusudur. İmplant tedavisi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi, implantoloji, Periodontoloji ve ortodonti alanında uzman olan diş hekimleri tarafından yapılmalıdır. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak ek kurs, sertifika alan diş hekimleri tarafından da yapılabilir.