İmplant Uzmanları

implant uzmanları

İMPLANT YAPTIRACAKLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN ÜÇ ŞEY

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dr. Çağdaş Kışlaoğlu, implant yaptıracaklara uyarıda bulunarak 3 hususa dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Birinci olarak, hekim seçiminin önemli olduğunu kaydeden Kışlaoğlu, “İmplantı yapacak kişinin konusunda bilgili, becerili ve daha öncesinde birçok vakasının olması lazım. Bu yüzden implant yaptırmaya karar verdiğinizde çok dikkatlice araştırıp doğru diş hekimini bulmanız gerekmektedir” dedi.

İkinci olarak, hekimin kullanmış olduğu implant markası olduğunu belirten Kışlaoğlu, “Ülkemizde ve dünyada yüzlerce implant sistemi var. Yurt dışında bazı insanlar tamirhanelerde implantlar üretiyorlar. İmplant titantum esaslı bir malzemedir. Titanyum doğada bulunan uygun bir materyaldir. Bunu insanlar kendi şartlarına göre işleyip implant adı altında piyasaya sürüyorlar. Ancak implantın yüzeyi çok önemli. Yani ne ile kaplandığı. Günümüzde bazı özel malzemeler var. Çok özel yöntemlerle kaplanıyor ve iyileşme süresi çok çabuk oluyor, bunun yanı sıra vücudun kabul etme süresi çok çabuk olabiliyor. Bu implantların uzun dönemde başarısı çok yüksek oluyor. İmplantın geometrisi de çok önemli. Yani kemiğin içerisine nasıl giriyor, yivlerinin yerleşik şekli nasıl, üzerine takılan diğer parçalar nasıl bunlar çok önemlidir. Bu yüzden kendini ispatlamış, sertifikalı ve dünyaca kabul edilmiş bir ürün kullanılması gerekmektedir” diye konuştu.

Diş Hekimi Kışlaoğlu Üçüncü olarak ise, implant yaptırmak istediğinizde, planlamanın olduğunu ifade ederek şunları söyledi.”Planlama konusu dikkate alınmaz ise, çok büyük problemler ortaya çıkar. Kişi tedavisinde geri dönülmez bir yola girer. İmplant yapılacak vakalara çok detaylı bir planlama yapılması şarttır. Günümüzde 3 boyutlu implant planlama yöntemi ortaya çıkmıştır. İmplant uygulamasına başlamadan özel tomografiler çekilir ve bütün çene bilgisayar ortamında aktarılmış olur. Bilgisayar ortamında nerde ne kadar kemik var, nereden hangi damar geçiyor 3 boyutlu olarak döndürerek bakılıp ona göre implantları planlamak gerekmektedir.

Üç boyutlu bilgisayar destekli implant planlaması yapılarak, implantlar bilgisayar ortamında yerleştiriliyor ve bu planlama ile özel bir şablon elde edilmiş olur. Bu şablonla beraber ağza şablon oturtularak implant işlemine başlanabilir.” diye açıklama da bulunmuştur.