İmplant ve Protez Arasındaki Fark

implant ve protez arasındaki fark

Kaybedilen dişlerin yerini doldurmak için iki yöntem vardır, birini seçmek gerekiyor. İmplant veya protez. Ancak seçim yapmak için, her iki yöntemin avantaj ve dezavantajlarını bilmek gerekiyor.

Köprü yapılması için boşluğun her iki yanındaki en az iki dişin kesilmesi gerekir. Ölçüyü aldıktan sonra yapılacak olan protez bu kesilmiş olan dişlerin üzerine yapıştırılır.

İmplant yapmak için ise, eksik olan diş boşluğundaki çene kemiğine titanyum vida yerleştirilir. Yanındaki dişlere hiçbir zararı olmaz. İmplant ve protez arasındaki farklardan bir tanesi budur, eksik olan bir diş için sağlam olan yandaki dişlere hiçbir zarar verilmez.

İmplant ve protez arasındaki bir diğer önemli fark kullanma süreleridir. İmplant çok uzun yıllar kullanılır ve hatta ömür boyu kullanılacağı belirtilmektedir. Köprü de ise, genel olarak yapılan malzemeye göre değişmekle birlikte,10-15 yıl sonra değişmesi gerekiyor.

İmplant, çiğneme ve konuşma görevinin yerine getirmek ve estetik görünüm açısından, doğal dişlere, köprüden çok daha yakın bir görüntü verir. Köprü de, ayak olarak kullanılan dişlerin zaman içerisinde çürüme riskinin olduğu durumlarda, çürüyen dişler tedavi edilir ve köprü yenilenirken, bu durum da köprü için bir dezavantaj teşkil etmektedir. Köprü protezin dişeti hastalığı geliştirme riski, implanta göre çok daha yüksek olmaktadır.

İmplant ve protez arasında maliyet farkı vardır. Köprü protezin maliyeti implanta göre çok düşüktür. Bu durum köprü için avantajdır. Fakat implantın daha dayanıklı, güvenli ve uzun ömürlü olması dikkate alınınca,  uzun vadeli düşünüldüğünde implant, proteze göre daha avantajlı görünmektedir. Köprü yapımı daha kolaydır bu durum da bir avantajdır.

Eksik olan dişin yanındaki dişler şayet sorunlu ise, kırık veya dolgu içeriyorsa, kaplandıkları takdirde daha sağlıklı olacak ise,  bu durum da köprüyü tercih etmek gereklidir.

İmplantların uygulanmadığı bazı durumlar söz konusudur. Kemik gelişimini tamamlamamış kişilerde ve çocuklarda yapılmaz. Diyabet, hamileler ve bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilere implant uygulaması yapılmaz. Bu tip hastalar için implant ve. protez arasında, protezi seçmeleri daha uygun olur.

Köprü protez, çene kemiğinin uygun olmadığı durumlarda ve bazı hastalıklarda zorunlu olarak tercih edilir. İmplant ise, gelişen teknoloji ile birlikte çok geniş olan bir uygulama imkanına sahiptir.