İmplant ve Zirkonyum

İmplant ve Zirkonyum

Sabit protezlerde estetik amaçla kullanılan bütün materyaller arasında doğal dişle renk uyumunun en kolay sağlandığı materyal porselendir. Porselen kronlar metal alt yapılı veya tam porselen olarak yapılır.

Tam porselen kron ve köprülerin sağlamlığını artırmak için, metal alt yapı yerine güçlendirilmiş seramik alt yapılar kullanılır. En çok kullanılan sistem ise zirkonyum ile güçlendirilen seramik tasarımlardır.

İmplant üstü zirkonyum alt yapılı seramik restorasyonlar, metal destekli seramik restorasyonlarla kıyaslandığı zaman, biyolojik uyumun daha iyi olması ve üstün estetik özellikleri sebebi ile daha fazla tercih edilmektedir. Metal alt yapı kullanılmadığı için iyon salanımı sonunda oluşan alerjik ve toksit reaksiyonlar olma durumu büyük ölçüde engellenir.

İMPLANT ÜSTÜ ZİRKONYUMUN ÖMRÜ

Tam seramik kronlar, ilk olarak tek üyeli kronlarda ve üç üyeli arka bölge köprülerinde kullanıldı. Fakat yapılan çalışmalarda porselenin kırılabildiği görüldü, bunun üzerine tam seramik sistemlerin dayanıklılığını artırmak için değişik yöntemler geliştirildi. Zirkonyumun diş hekimliğine girmesi ile dayanıklı bir malzeme olmasından dolayı sağlam bir alt yapı kazanıldı. Mekanik özelliği sayesinde kuvvetli çiğneme kuvvetlerinin geldiği arka dişlerde ve uzun köprülerde rahat bir şekilde kullanılmaya başladı.

İmplant üstü zirkonyum-porselen kronlarda, metal sertliğinde ve dayanıklılığında olan bir elementtir. Zirkonyum mekanik özellikleri sebebi ile kuvvetli yüklere kolay bir şekilde karşı koyan uzun ömürlü bir maddedir.

İMPLANT ÜSTÜ ZİRKONYUM PORSELEN KRONUN AVANTAJLARI

  • İmplant üstü zirkonyum porselen, ışık geçirgenliği doğal dişler gibidir ve görünümü son derece estetiktir. Metal yansıması olmadığı için, metal alt yapılı porselenlerde oluşan yapay görüntü olmaz.
  • Dişeti uyumu çok iyidir. Metal alt yapılı porselenlerde çok görülen dişeti renklenmesi zirkonyumda görünmez.
  • Isı iletkenliği çok düşüktür. Metal alt yapı gibi ısıyı iletmezler. Sıcak ve soğuk hassasiyeti yoktur.
  • Darbelere ve yüksek ısıya karşı çok dayanıklıdır.
  • Doku dostu olan bir materyaldir. Metal alerjisi gibi sorunları olmaz ve bu materyale karşı reaksiyon görülmemiştir.
  • Ağızda tat bozukluğuna, ağız kokusuna ve her hangi bir diş eti problemine yol açmazlar.