İmplant Vidası Kırılması

implant vidası kırılması

Diş implantlarının kırılması çok kolay değil. Ancak olabilecek bir durumdur. İmplant vidasının kırılması ve kronu tutan parçanın kırılması ise daha çok görülmektedir.

İmplant kırık oluşumu, aşırı yükle karşı karşıya kalan kemik kaybı ile ilişkilidir. İmplantı kırılanların %59’unun daha önceden vida gevşemesi ya da kırılması gibi mekanik sorunlardan meydana geldiği araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Bundan dolayı mekanik sorunları hiç gecikmeden ele almak gerekir. Protez için implant desteğini en üst seviyeye çıkarmak, içindeki bileşenlerin bükülme yorgunluğunu azaltabilir.

İMPLANT VİDASI KIRILMASI

Protez ve implant vidalarının kırılması genellikle rastlanılan bir durumdur. Başlangıçta prostetik vidanın, dayanak vidasından daha küçük ve daha zayıf olmasından dolayı önce kırılacağı düşünülürdü. Ancak, dayanak vidasının, prostetik vida kadar olmasa da çok defa kırıldıkları görülmektedir.

KIRIK DİŞ İMPLANTININ İYİLEŞMESİ

Dünyanın büyük implant firmaları, ömür boyu garanti veriyorlar. Eğer implantın kendisi kırılmadıysa, dayanak veya kronu tutan parça kırılmış olabilir. İlk olarak tedaviyi yapacak olan hekimin doğru teşhis koyması gerekir. Eğer sorun bu şekilde ise, implant çıkartılıp değiştirilebilir ve çoğu implant üreticisi bu sorunu garanti kapsamına alır. Bu sebeple ücret de ödenmeyebilir. Ancak diş implantının kendisi kırıldı ise, çıkartılması gerekli olur. Yeniden monte edilmesi için, implantın çıkarılma yöntemi önemli olacaktır.

Genel olarak diş implantları kırılmaz. Asıl implant, son işlemlerden önce kemiğe sıkı bir şekilde bağlanır. Dayanak veya implantın eklentisi çok az sorun çıkartır. Ancak dayanağı implanta bağlayan vidanın kırılması rastlanılan durumdur. Bazı implant tasarımlarında periyodik olarak değişen tutma vidaları vardır. Bu vidalar iyi şekilde sıkılmadığı zaman gevşeyebilir. Bunun sonucunda da dayanak implanttan veya vidadan ayrılabilir. Vida üretici firmanın tavsiyelerine uyulmaz da sıkılırsa, implant vida kırılabilir. İmplantın gerçekten kırılması halinde üretici firma, implant değişimini ücretsiz olarak sağlar.

İmplant kırılması çok az görülen bir durumdur. Büyük ihtimalle dayanağı implanta bağlayan vida kırılır. Eğer implant kırılırsa, implant üreticisi olan firma, kaliteli bir firma ise, cerrahtan hiçbir ücret talep etmeden implantı değiştirir. Diş hekimlerine ucuz implantlar sağlayan bazı firmalar ise garanti hizmeti sunmazlar.