İmplant Yapıldıktan Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

implant yapıldıktan sonra nelere dikkat edilmeli

BESLENME

İmplant yapıldıktan sonra, birkaç ay beslenmeye dikkat etmek gerekir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynama süresi olan bu dönemde sıcak ve soğuk yiyeceklerden uzak durmalıdır. Yumuşak gıdalar ile beslenerek implantın iyileşme sürecine zarar verilmemesi gerekir.

Oda sıcaklığında yoğurt, çorba, meyve suyu, yumurta, yumuşak et, süt, peynir gibi yiyecekler ile beslenmelidir. Ayrıca vitamin takviyesi için meyve tüketmek yararlı olacaktır.

İmplant yapıldıktan sonra, operasyonu yapan diş hekiminin tavsiyesine uymak, implant tedavisinin başarılı olması için büyük önem taşır. Uygulanan implant sayısına ve cerrahi işlemin durumuna göre 3 gün ile 10 gün arasında beslenmeye özen göstermek gerekir.

Cerrahi operasyonla açılan dişeti, operasyon sonunda dikilerek kapatılır. Dişeti iyileşene kadar, dikişlerin darbe almaması gerekir. Dikişler alınana kadar sert gıdalardan uzak durulmalıdır.

ŞİŞLİK

İmplant yapıldıktan sonra, cerrahi işlem yapılan bölgede şişlik olması normal bir durumdur. Çene kemiğinde implantın yerleştirilmesi için açılan yuva ve bir miktar açılan dişeti implant bölgesinde az da olsa bir incinmeye sebep olur. Bu durum beklenilen bir durumdur ve diş hekimi bu bölge için buz kompresi yapılmasını tavsiye eder.

Hasta olan kişi, buz torbasını ağız dışından implant bölgesine 3-5 dakika tutarak 8-10 dakika aralıklarla dinlenerek uygular. Bu uygulama şişlik oluşmasını büyük ölçüde azaltır. Buz torbası uzun süre tutulmaması gerekir. Uzun süre tutulursa buz yanığı olabilir.

AĞIZ BAKIMI

Operasyon yapıldıktan sonra, ilk 2 gün ağız bakımı çok önemlidir. Ağız içinde baskı yapacak hareketlerden kaçınmalıdır. İlk gün ağız çalkalamak ve gargara yapmak zarar verir.

İLAÇ KULLANMAK

İmplant yapıldıktan sonra, ilk günlerde ağrı hissetmek normal bir durumdur. Operasyon sonrasında ağrı kesici ve antibiyotik ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekir. Hafif şekilde ağrı olması doğaldır. Aşırı şekilde ağrı olduğu takdirde operasyonu yapan hekime başvurularak gerekli tedbirler alınır.

SİGARA VE ALKOL KULLANMAK

Operasyon sonrasında, sigara ve alkol kullanımı iyileşme sürecini olumsuz olarak etkiler. Sigara kullanan hastaların, en azından tedaviye başlamadan 15 gün önce ve tedaviden sonra 1 ay sigara içmemeleri özellikle belirtilir.