İmplant Yapılırken Sigara İçilir Mi

Hasta olan kişinin, sigara içiyor olması implant tedavisini doğrudan engellemez. Fakat hastanın ne kadar sigara içtiği ve ağız diş bakımına ne kadar önem verdiği önemlidir.

Hasta olan kişi, günlük 1 paket sigara içiyorsa ve ağız sağlığına dikkat etmiyorsa, bu durumdaki kişilerde başarı oranı çok düşük olmaktadır.

İmplant yapılırken sigara içen kişiler, vidalı diş uygulaması açısından risk grubunda değerlendirilir. Vidalı diş tedavisinden önce hastalara var olan riskler anlatılır, çeşitli tavsiye ve uyarılarda bulunulur. Hastaların bu hususlarda bilinçli olarak karar vermesi sağlandıktan sonra implant diş uygulamasına geçilir.

İmplantın yerleştirildiği cerrahi uygulamalardan sonra uyulması gerekli olan kurallardan bir tanesi sigara içilmemesidir. Sigara dumanında yer alan binlerce zehirli madde cerrahi işlem yapılan, damar ve sinir zedelenmelerinin yüksek olduğu implant bölgesine nüfuz eder. implant yapılırken sigara içilmesi,  implantın kemik ile kaynamasını olumsuz yönde etkileyebilir ve bu bölgede enfeksiyon riski artar. Cerrahi uygulama sonrası, cerrahi işlem yapılmış olan bölgeler dikiş ile kapatılmış olsa dahi yara uçları arasından söz konusu zehirli maddeler ilgili bölgelere nüfuz edebilir, dolayısıyla implant bölgesine ve implanta doğrudan temas sağlayabilir. Çok sigara içen ve aşırı şekilde sigara içen hastalara en azından birkaç hafta için sigara içmemeleri ya da ara vermeleri ile ilgili bölgenin iyileşmesi gerektiği anlatılır. En doğru olanı ise hiçbir şekilde sigara içmemektir.

İmplant yapılırken sigara içen kişiler, az sigara içiyor olsalar dahi, ağız ve diş sağlığı bakımına, diğer hastalara göre çok daha fazla dikkat etmeli, düzenli ve itinalı bir şekilde yapmalıdır. Düzenli olarak dişlerini fırçalamaları, ağız duşu ve diş ipi kullanmaları ve ağızlarını sık olarak çalkalamalarında yarar olur.

İmplant yapılırken sigara içmemek, hasta için çok olumlu bir davranış olur. Bunu deneyen çok hasta bu durumdan memnun olduklarını belirtmiştir. Eğer ki bırakılmayacak ise, hiç olmazsa geçici bir süre bırakmak implant tedavisinin başarı şansını artırır.

Sigara ağız kuruluğu yapar. Tükürüğün ağız içindeki genel koruyucu özelliğini bozar ve diş eti hastalıklarının artmasına, lekelenmelere ve ağız içinde bakteri artışına neden olur.