İmplant Yapım Süreci

İmplant dişe sahip olmak için, öncelikle çene kemiğinin durumuna bakılır. Eksik dişlerin konumu, komşu dişler ile ilişkisi, çene kemiği kalınlığı ve yüksekliği implant yapmak için gerekli olan prosedürü ortaya çıkartır.

İmplantın yapılabilmesi için, yaklaşık olarak 1 cm. bir alan gereklidir. Daha küçük bir alanda yapılacak olan implant, estetik olarak sıkıntı doğuracaktır.

İmplantın yapılabilmesi, için en azından 1 cm. yüksekliğe ihtiyaç olur. Bundan dolayı çene kemiği yüksekliği 1 cm. daha uzun olması gereklidir. Yoksa implant diş çenenin kırılmasına neden olabilir.

Bir diş kökünün çapı ölçüsünde, implantın da çapı olması gerekir. En küçük implant çapı 3,7 mm. dır.Buna göre çene kemiği 5 mm. daha kalın olmalıdır.

İmplantın bir diş kökü gibi, çene kemiğine sıkı bir şekilde ve sağlam olarak yerleşmesi gereklidir. Çene kemiğinin kalınlık ya da yüksekliği yeterli seviyede olmaz ise, kemik tozu (greft) desteği yapılması gerekli olur. Üst çenede elmacık kemiklerinin altında kemik boşlukları bulunur. Bu boşluklar ile üst çene kemiği arasında belirli bir kalınlık olması gerekir. Bu kemik kalınlığı yetersiz olduğunda sinüs lifting denilen boşluk yukarı doğru itilerek kemik desteği sağlanır.

İmplantın yerleşeceği alanın durumunu kontrol etmek için panoramik röntgen istenir. Bu röntgen sonucuna göre gerekli olursa dental volumetrik tomografi desteği gerekli olabilir.

Yerleştirilecek implantların sayısı ve konumu belli olduktan sonra ameliyata geçilir. Ameliyat öncesinde ve sonrasında antibiyotik kullanmak gerekir.

İmplant yapım süresi, tek bir implant ameliyatı en fazla 15-20 dakikadır. İmplant sayısı ve yapılacak diğer işlemler çok olursa, ameliyat süresi de ona göre uzayacaktır.

İmplant yerleştirilmesi kemik içinde yapılan bir operasyon olduğundan dolayı, hastanın yüzünde bir miktar şişme ve morarma olabilir. Şişliğin büyümemesi için 24 saat boyunca belli aralıklarla buz uygulaması faydalı olur.

İmplant üstü protez takılması için 2-4 ay gibi bir bekleme süresi vardır. Bu süre içinde implant, çene kemiğine iyice kaynaşmalıdır.

İmplant çene kemiğine kaynaştıktan sonra, dişeti şekillendirici başlıkları takılır ve uyum süreci beklenir. Yaklaşık olarak bir hafta sonra da protezler takılır ve işlem tamamlanır.

İmplant yapım süreci bu şekilde tamamlanmış olur.