İmplant Yapımı Ne Kadar Sürer?

implant yapımı ne kadar sürer

Diş tedavileri uzun süreli tedavilerdir. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile beraber diş tedavi işlemlerinin, zaman olarak bir hayli kısalmasına sebep olmuştur. Fakat dişlerin yapılma süresi, yerleşme süresi, damakların alışma ve ağız içinin alışma süreleri vardır.

Bütün diş tedavilerinin olduğu gibi, implant diş tedavisinin de belirli aşamaları vardır.

İmplant tedavisi öncesinde, hastanın genel sağlık durumu, ağız ve diş sağlık durumu kontrol edilir. Gerekli olabilecek tetkikler ve radyolojiden filmler istenir. Bu alınacak sonuçlara göre hastanın sağlık durumu normal ise, implant yapımına karar verilir. Eğer ki hastanın genel sağlık durumu iyi ve kemik yetersizliği görülürse, kemik güçlendirme tedavileri yapılır ve onun sonucuna göre, hastaya implant uygulanmasına karar verilir.

İmplant diş tedavisinin süresi hastanın, genel sağlık durumu ile birlikte implantın yerleştirileceği çene kemiğinin durumuna göre değişmektedir.

İmplant uygulanmasından sonra, çene kemiği ile implantın kaynama süresi, yani iyileşme süresi iki aya kadar düşmüştür. Ancak bazı durumlarda implantların belirli bir eğimle yerleştirilmesi ile, yapılmış olan dişler bulunduğu bölgeye geç uyum sağlarlar. Bu durum da tedavi süresi az da olsa uzayabilir. Bu soruna istenmeyen sorun denilir ve bu sorunu yaşamamak için çok iyi bir plan yapmak gerekir.

İMPLANT İYİLEŞME SÜRESİ

İmplant diş tedavisi cerrahi bir işlemdir. Tek bir diş için implant yapılacak ise, bu işlem kısa sürer ve yaklaşık olarak 10 dakika ile 40 dakika arasında gerçekleşir. İmplant tedavisi iyileşme süresi, hastanın kemik yapısına ve uygulanacak implant sayısına göre değişir. İmplant operasyonundan sonra, implant ile çene kemiğinin bütünleşmesi için yaklaşık olarak bir ay ile üç ay arası beklemek gerekir.

KAÇ GÜN SÜRER?

İmplant diş tedavisi, zor olan bir tedavi şeklidir. İşlemin zor olmasından dolayı, sürenin uzun olması da doğaldır. İmplant iyileşme süresi, yapılacak olan tedavi ve bu tedavi için uygulanacak implant sayısına göre değişir.

İmplant tedavi süresi hastanın durumuna göre değişmekle birlikte 1 ay ile 3 ay arasındadır. Eğer ki çene kemiğinde ya da diş etlerinde sorunlar varsa, öncelikle bu sorunlar giderilir.

İmplant diş tedavisi, ortalama olarak 3-6 ay arası sürmektedir.