İmplant Yaptıran Sigara İçebilir Mi?

İmplant Yaptıran Sigara İçebilir Mi?

Sigaranın olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Kalp damar hastalıklarından başlayarak, akciğer kanserine kadar etki eden, insana her türlü zarar veren bir içecektir. Bunun yanı sıra sigara kullananların yakalandıkları hastalıklar ve bu hastalıklara harcanan paralar bir hayli fazladır. Tüm dünyada sigara tüketimi, zararları bilinmesine rağmen bir hayli yüksektir. Ülkemizde sigara tüketimini azaltmak için çok sayıda faaliyet vardır. Buna rağmen yine de sigara tüketimi oranı çok yüksektir.

Diş implant tedavisinde kullanılan implantların uzun dönem ağızda kalması için hastaların sigara kullanımına son vermeleri en çok istediğimiz durumdur. Maalesef ağızda uygulanan implant  bu sigara kullanımından aşırı olarak etkilenir.

Sigara konusunda birçok araştırmalar mevcuttur. Araştırmacılar sigara kullanımı ve yoğunluğunu implant başarısızlığı ile ilişkilendirecek tezler ortaya koymuş, Sigara içenleri sınıflandırmışlardır. Günlük sigara kullanımı 14 adet ve üzeri olan bireyler aşırı içici statüsünde değerlendirmişler ve bu kişiler üzerinde yapılan incelemelerde 14 adet altı içenler arasında ciddi farklar tespit etmişlerdir.

Sigara kullanımı, öncelikli olarak implant operasyonu sonrasında yara iyileşmesini olumsuz olarak etkiler. Özellikle sigara içerken dumanı içine çekme hareketi de vakum görevi yaparak yara ağızdaki yaralara olumsuz bir durum yaratırlar. İmplant operasyonu sonrasında asla 24 saat içinde sigara içilmemelidir. Birçok araştırmacı cerrahi operasyon sonrası 5-15 gün arasında sigaranın bırakılmasını önerir. Bazı araştırmacılarda cerrahi müdahaleden bir hafta önce sigara içmeyi bırakmayı ve 2 ay geçene kadar sigara içilmemesi gerektiğini belirtmişlerdir.

İmplant diş tedavisi, ilk olarak çene kemiğine yerleştikten sonra belirli bir iyileşme süresi vardır ve bu süre zarfında implantın çene kemiğine kaynaması beklenir. Sigara kullanmak implantın çene kemiğine kaynama sürecini olumsuz olarak etkiler.

Sigaranın içindeki birçok madde vücut için toksit etkiye sahiptir. Nikotin kanda mevcut bulunan kan hücrelerini olumsuz yönde etkiler. Diğer zararlı bir madde de karbon monoksittir. Oksijenin olmadığı yerde beslenme olmaz. Diş ve implant etrafı kemik dokunun beslenmesi bozulur ve kemik kayıplarına yol açabilir. İmplant etrafındaki kemik dokunun kaybı hiç istenilmeyen bir durumdur. implantı travmalara ve enfeksiyona açık hale getirir.