İmplant Yaptıranlar Ne Yemeli

İmplant Yaptıranlar Ne Yemeli

Diş hekimliğinde yapılan tedavi işlemlerinden sonra, yemek konusu çok sık sorulan ve merak edilen bir konudur. Diş hekiminin uyguladığı tedavi sırasında anestezi uygulanmışsa anestezinin etkisi geçene kadar yemek yenmemelidir. Bu kuralın nedeni hissiz dudak ve yanaklarla yenecek olan yemek sırasında, dudak ve yanakların ısırılması ihtimalidir. Kişinin bilmeden yaptığı bu dudak-yanak ısırması sonucu; dudak ve yanak yaralanmaları ve ağrılı aftöz lezyonlar görülebilir. Bu tür yaraların iyileşmesi ve iyileşme sırasında hastaların çekeceği sıkıntı ve acı, Bu nedenle implant yaptıranlar uyuşukluk hissi geçinceye kadar beklemeli, uyuşukluk hissi geçmeye başladığında yemek yemelidir.

Diğer taraftan diş hekimliğinde geçici dolgu uygulamalarında, maddelerin sertleşme süresi birkaç saati bulmaktadır. Bu nedenle işlemden birkaç saat sonra (ortalama 2 saat) yemek yenilmesi uygundur.
İmplant yaptıranlar, sınırlı uyuşturma altında olduğu için tıpkı diş hekimliğindeki diğer işlemler gibi uyuşukluk geçene kadar yeme-içmeden uzak durulmalıdır. Ortalama 2 saatlik bir bekleme süresi yeterlidir. Bazı durumlarda en alt çeneyi ilgilendiren anestezi yapılırsa bu süre 3-5 saati bulabilmektedir.
İmplant yaptıranların dikkat etmesi gereken diğer bir husus ise implant tedavisi sonrasında anestezi hissi geçtiğinde yenilecek yemeklerin ilk gün için çok sıcak olmaması, dikişli bir cerrahi müdahale olmuş ise de çok sert ve taneli yiyeceklerden uzak durmak gerekir.

Çok sıcak yemekler ve içecekler bölgedeki yara iyileşmesi sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Genel olarak fazla sıcak yenen ve içilen tüm gıdalar ağız mukozamız için sorun oluşturmaktadır. Sert ve taneli gıdalar ise yara yüzeyinde sürtünme ve çarpma yaparak acı hissi yaratabildiğinden ayrıca implant tedavisi sırasında ağızda bir yara yüzeyi oluşacağı için dikişleri etkiler.

İmplant yaptıranlar, ameliyat sonrasında, dudak ve yanaklara his gelince yenilecek besinler ilk 24 saat içinde mümkün olduğunca yumuşak, besleyici ve vitamin içerikli yiyecekler olmalıdır. Besleyici değeri yüksek besinler tercih edilmelidir. C vitamini açısından zengin sebze ve meyve posaları bu dönemde hastaların vücut direncini arttırır. Bu dönemde yenilen ve içilen gıdaların ısısı da, besin değerleri kadar önem taşır.