İmplant Yaptırıp Sigara İçenler

implant yaptırıp sigara içenler

 Günümüzde sigaranın zararlarını ve olumsuz etkilerini bilmeyen yoktur. Kalp-damar hastalıkları ve akciğer kanseri gibi çok değişik hastalıklara sebep olmaktadır. Bütün bunların yanında sigara içmenin oluşturduğu hastalıklar ve bu hastalıklara harcanan tedavi masrafları bir hayli fazladır. Bütün dünyanın sigara ile mücadele etmesine rağmen, sigara tüketimi bir hayli fazladır. Ülkemizde de sigara kullanımını azaltmak ve ortadan kaldırmak için bir hayli çalışmalar yapılmaktadır. Bütün bunlara rağmen yine de sigara tüketimi bir hayli çoktur.

Sigara kullanmak, implant diş tedavisi uygulamalarını doğrudan engellemez. Ancak sigara tüketiminin fazla olması ve hasta olan kişinin ağız diş bakımını nasıl yaptığı çok önemli olmaktadır. İmplant diş yaptıracak olan kişi, günlük bir paketten fazla sigara içiyorsa ve ağız diş sağlığına özen göstermiyorsa, böyle durumda ki hastalarda implant dişin başarılı olma şansı çok düşük olmaktadır.

İmplant diş tedavisini gerçekleştirecek olan diş hekimi, sigara içen hastaların nasıl bir risk taşıdığını tedaviye başlamadan önce hastasına mutlaka açıklar. Sigara kullanan hasta bu konuda bilgilendikten sonra, implant diş uygulamasına başlanır.

İmplant diş tedavisini yaptırıp sonra, sigara içilmemesi hasta olan kişinin uyması gerekli olan kurallardan biridir. Sigara dumanında yer alan zehirli madde cerrahi işlem yapılan damar ve sinir zedelenmesinin yüksek olduğu implant bölgesine nüfuz eder ve implantın çene kemiği ile birleşmesini olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla bu bölgede iltihap riski artar. Cerrahi işlen sonunda, operasyon yapılan bölge dikiş ile kapatılmış olsa bile yara uçları arasından zehirli maddeler ilgili bölgeye nüfuz edebilir, implant bölgesine doğrudan temas sağlayabilir. Çok sigara tüketen ve aşırı şekilde bağımlı olan hastalara, hiç olmazsa bir hafta ara vermeleri ve ilgili bölgenin iyileşmesine destek vermeleri istenir.

İmplant diş tedavisini yaptırıp sonrasında, az sayıda sigara içen hastalarında ağız ve diş sağlığına özen göstermesi, dikkatli ve düzenli bir şekilde ağız bakımı yapmaları istenir. Düzenli olarak dişlerini fırçalamalı, ağız duşu ve diş ipi kullanarak ağızlarını sıklıkla çalkalamaları tavsiye edilir.

İmplant diş tedavisini yaptırıp sonrasında sigara kullanan hastaların, düzenli olarak hekim kontrolüne gitmeleri gerekir. Bazı rahatsızlıklar olursa, erken teşhis yapılması her zaman için önem taşımaktadır.