İmplant Yaptırmak Pahalı Mıdır?

implant yaptırmak pahalı mıdır

İmplant yaptırmak pahalı mıdır? Sorusu eksik olan diş ya da dişlerine, implant yaptırmak isteyen kişilerin en fazla sordukları sorudur. Ancak, implant uygulaması yapılmaz ise, ileri yıllarda meydana gelebilecek ağız ve diş sorunlarının tedavisi için harcanacak olan masraflar daha mı ucuz olacaktır. Bu durumlar düşünülünce implant tedavisinin çok da pahalı olmadığı anlaşılır. Mesela, hasta olan kişinin tek dişi eksik ise, tek diş için implant yerine köprü yaptırmak daha ucuz olabilir. Ancak köprüler implant kadar uzun ömürlü olmaz. Bundan dolayı da zaman ilerledikçe kanal tedavisine ihtiyaç duyulabilir, diş kaybı olabilir ve porselenlerin yenilenmesi gerekli olabilir. Bu durumlar da hastaya maliyet getirir. 

Halbuki implant tedavisi, başarılı bir şekilde uygulandığında bir ömür boyu sorunsuz olarak kullanmak mümkün olmaktadır. Eğer ki bir sorun oluşursa, sadece üzerindeki porselenin değişmesi ile sorunu gidermek mümkün oluyor. Uzun vadeli, sorunsuz ve rahat bir şekilde kullanmak gibi avantajlar düşünülünce, implant yaptırmak pahalı değildir.

İmplant tedavisinin maliyeti yüksektir. Ancak, uzun vadeli olduğu düşünülünce, nihayetinde insan kendine yatırım yapmaktadır. Bu implant tedavisi ile ömür boyu doğal diş gibi kullanma ve rahat bir yaşam sürme imkânı vardır.

İmplant piyasasında 100’lerce implant marka ve firmaları mevcuttur. Çok ucuz implant fiyatları olduğu gibi, çok pahalı olan implant markaları da mevcuttur. İmplant yaptırmanın pahalımı yoksa ucuz mu olacağı marka tercihine de bağlı olan bir durumdur.

Diş kliniklerinin implantlar için uyguladıkları fiyatlar değişik olmaktadır. Tabidir ki bunun bazı sebepleri vardır. Diş hekiminin implant tedavisindeki başarı oranı, implantın uygulandığı yöntemler, kullanılacak olan implantın çeşidi ve hasta için kaç adet implantın yapılacağı gibi etkenler implant tedavi fiyatlarını etkiler.

İmplant uygulamasında sağlam olan dişlere ve yumuşak dokuya hiçbir şekilde zarar verilmez. Koruyucu bir tedavi olarak karşımıza çıkar. Birçok etkenler arasında fiyatlar her hastaya göre değişik olur. Çene kemiği ve kalitesi de implant fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Şayet kemik seviyesi yeterli olmaz ise, çene kemiğini uygun duruma getirmek için bir tedavi gerekecektir, bu durumda maliyeti artıracaktır.

İmplant yaptırmak pahalı gibi görünse de, uzun ömürlü olması, estetik bir görünüm vermesi, rahat bir konuşma ve çiğneme özellikleri düşünüldüğünde oldukça avantajlı olan bir tedavidir.