İmplant Yaptırmaktan Korkuyorum

İmplant Yaptırmaktan Korkuyorum

İmplant yaptırmaktan korkuyorum, diyen birçok insana rastlanır. İmplant tedavisi bir cerrahi operasyonla başlar. Bu operasyondaki amaç, çene kemiğine uygun bir delik açarak oraya bir protez yerleştirmek (implant diş) ardından çene kemiği ile implant kaynadıktan sonra üst kısmına diş takmaktır. Bu bir süreçtir ve en önemli aşaması implantın yerleştirilme durumudur. Bu ameliyatta önce diş eti açılır, ardından implant yerleştirilir. Diş eti dikilerek kapatılır.

Bu operasyon esnasında lokal anestezi uygulanır. Sınırlı bir uyuşma sağlanır, hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Hasta ne kadar rahat olursa, doktorlar da o kadar rahat olarak operasyonu gerçekleştirirler. İmplant yaptırmaktan korkuyorum, diyenler için ise genel anestezi yapılır. Bunun için ameliyathane ortamı gereklidir. Genel anestezi hastanın durumuna ve hikâyesine bağlı olarak yapılır.

İmplant yaptırmaktan korkan, strese giren ve lokal anesteziyi istemeyen hastalar için genel anestezi yapılır. Her iki anestezi uygulamalarında da operasyon başarılı bir şekilde yapılır. Başarılı geçen operasyon sonrasında implantı hasta, belli bir süre sonra tamamen unutacaktır.

İmplant uygulamalarında eğer çene kemiği yeterince güçlü ise başarı oranı % 100’e yakındır. o sebeple endişe edecek bir durum yoktur. Ameliyat sonrasında çekilen bütün ağrılar çok hafif ve geçici ağrılardır. Operasyon sonrasında ağız hijyenine dikkat edilirse, herhangi bir enfeksiyon riski de engellenmiş olur.

İmplant yaptırmaktan korkmanın bir nedeni de, insanların eskiden kalma “çeneye vida çakmak” gibi bir sözün üzerlerinde bırakmış olduğu etkidir. İmplant tedavisinde doğru endikasyon, iyi bir firma seçmek ve tedavi süreci hastaya iyi bir şekilde açıklanmalıdır. İmplant operasyonları lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve sıkıntı hissetmeden yapılmaktadır. Genel olarak tek bir implant operasyonu 10 ile 15 dakika sürerken, karışık vakalar ve ileri cerrahi müdahaleler biraz daha uzun sürmektedir.

Geçmişte diş hekimliğinde hastalara sınırlı bir şekilde tedavi uygulanırken, günümüzde implant tedavileri çok başarılı bir şekilde rahatlıkla yapılmaktadır. İmplant tedavilerinin artan ihtiyacı ve kullanımı, yaşlanan nüfus ve yaşa bağlı diş kaybı, dişsizliğin yol açtığı anatomik sonuçlar, hareketli protezlerin yetersiz performansı gibi faktörlerin etkisi ile ortaya çıkmaktadır