İmplant Yerleştirme Sonrası Bakımı Ve Temizliği

implant yerleştirme sonrası bakımı ve temizliği

İmplant tedavisinden sonra ilk 2-3 gün süresince ağız bakımına çok dikkat etmek gereklidir. Ağız içerisinde basınç oluşturacak hareketlerden kaçınmak gerekir. İmplant yerleştirme sonrası bakım ve temizliğe özen göstermeli, ilk gün ağız içi çalkalanmamalı ve gargara yapılmamalıdır. Ağız içerisinde birikecek olan tükürüğü ağız dışına atmak gerekir.

İmplant yerleştirme sonrası bakım ve temizlik yapılması esnasında fırçalama ve diş ipi kullanımında dikkatli olunması gereken hususlar vardır. Mümkün olduğu kadar yavaş hereketler ile uygulamalıdır. Bunun haricinde implant bölgelerini nemlendirilmiş pamuk bez ya da gazlı bez ile beraber temizlemelidir.

İMPLANT SONRASI BESLENME

İmplant tedavisi yapıldıktan sonra, birkaç ay süresince yenilecek besinlere dikkat etmek gerekir. Çene kemiği ile implantın kaynama dönemi olan bu sürede sıcak ve soğuk olmayan, yumuşak gıdalarla beslenmeye çalışmak gerekir. Bu şekilde implantın konumuna zarar verilmemiş olur.

İmplant tedavisi sonrası, oda sıcaklığında olan çorba, yoğurt, meyve suları, yumurta, yumuşak et, dondurma, süt, peynir, muhallebi ve yumuşak ekmek tercih edilmelidir. Vitamin ve mineral olarak da, taze sıkılmış meyve suyu, elma, kivi, greyfurt, portakal gibi meyveler tüketmek gerekir.

İMPLANT SONRASI BAKIM VE TEMİZLİK

  • İmplant yerleştirme sonrası bakım ve temizlik yaparken, ara yüz fırçası mutlaka kullanılmalıdır.
  • Köprü gövdesinin alt kısımları en güzel diş ipi ile temizlenir.
  • İmplant ile çevre diş arasında kalan boşlukları ara yüz fırçası ile temizlemek gerekir.
  • İmplant yerleştirme sonrası bakım ve temizlik yapılırken, implant üstü takıp çıkartılan protezlerde implantın çevresi normal diş fırçası ve diş ipi ile temizlenmelidir.
  • İmplant uygulamasından iki saat sonrasına kadar her hangi bir şey yenilip, içilmemelidir. İlk gün sıcak yiyeceklerden uzak durulmalı, yumuşak ve hafif soğuk yiyeceklerden tüketmelidir. İlk bir hafta boyunca da özen gösterilmelidir.
  • Ameliyat sonrası ilk gün kan görülmesi normal bir durumdur. Yara bölgesinde iyileşmenin sağlanması için tükürmemeli ve ağız çalkalanmamalıdır.
  • İlk gün kesinlikle alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Her hangi bir problem olursa tedaviyi yapan hekime başvurulmalı ve çözümü sağlanmalıdır.
  • İlk 24 saat için soğuk uygulaması yapmak iyi gelecektir.