İmplant Sonrası Nelere Dikkat Etmeli

İmplant Sonrası Nelere Dikkat Etmeli

İMPLANT SONRASI ŞİŞLİK

İmplant operasyonu sonrası cerrahi işlem yapılan bölgede şişlik olması doğaldır. Çene kemiğinde implant için açılan yuva, bir miktar açılan dişeti implant yerinde az da olsa bir travmaya sebep olur. Diş doktoru bu bölgede şişlik beklemesinden dolayı implant yapılan bölgeye buz kompresi yapmak ister.

Hasta olan kişi, elindeki buz torbasını ağız dışından implant bölgesine götürüp, 3-5 dakika tutar, 8-10 dakika dinlendirir. Bu şekilde şişlik oluşması büyük ölçüde azalır.

İmplantın çene kemiği ile bütünleşmesi gerçekleşene kadar yemek yerken implant üzerine baskı uygulamamaya dikkat edilir.

Aşırı ağrı olursa, abse olması durumunda ya da dudakta uyuşma olursa vakit kaybetmeden diş doktoruna başvurmak gerekir.

BESLENME

İmplant ameliyatından sonra birkaç ay beslenmeye dikkat etmek gerekir. Titanyum implantın çene kemiğine kaynaması gereken bu sürede sıcak ya da soğuk olmayan gıdalar ile beslenerek implantın stabilitesine zarar vermemek gereklidir.

Oda ısısındaki yoğurt, çorba, meyve suyu, peynir, yumurta, yumuşak et, süt, dondurma, muhallebi ve ekmek içi gibi yumuşak gıdalarla beslenmek gereklidir. Beslenme eskiye göre az olduğundan, taze meyve suyu, elma, portakal, kivi gibi meyveler tüketerek doğal c vitamini almak iyi olur.

SICAK VE SOĞUK GIDA

İmplant ameliyatından sonra, diş doktorunun yapacağı tavsiyelere uyup, implantolojinin başarılı olmasına çalışmakta büyük yarar vardır. Başarılı bir implant ameliyatından sonra diş doktor’unun ilk tavsiyesi sıcak ve soğuk gıdaları tüketmeme konusunda uyarmaktır. Uygulanan implantın sayısına, implantın markasına ve cerrahi işlemin seviyesine göre 10 gün dolayında bu durumlara dikkat edilmelidir.

SERT GIDA TÜKETMEMEK

Cerrahi operasyon ile açılan dişeti operasyondan sonra dikilerek kapatılması sağlanır. Dişeti iyileşene kadar beklemesi gerekli olan dikişlerin darbe almamasına dikkat etmek gerekir. Diş hekimi tarafından dikişler alınana kadar sert yiyecekler yememek gerekir ve bu dikişli bölge için baskı olacak her hangi bir hareketten uzak durmak gerekir. Yumuşak ve sıvı gıdalar alınmalıdır.

İMPLANT VE AĞIZ BAKIMI

İmplant ameliyatından sonra 2 gün ağız bakımı çok önemlidir. İmplant sonrası bir gün boyunca ağız çalkalamak ve gargara yapmak önerilmez.

İLAÇ KULLANIMI

Cerrahi operasyon sonrası ilk günlerde ağrı olması normaldir. Doktor tarafından verilen ağrı kesici ve antibiyotikleri düzenli olarak kullanmak gerekir.

ALKOL VE SİGARA KULLANIMI

İmplant operasyonu sonrası alkol ve sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz yönde etkiler. Bu iki zararlı madde kesinlikle kullanılmamalıdır.