İmplanta Alternatif Tedaviler

İmplant tedavisi tek diş veya birkaç diş eksikliklerinde ve de tüm dişsizlik durumunda kullanılacak bir seçenektir. Tek diş eksikliklerinde implant destekli bir tedavi seçeneği düşünmek istemezsek, yerine yapılabilecek olan implanta alternatif tek tedavi köprüdür.

Köprüde protezler de diş boşluğunun her iki yanındaki dişler kesilerek oraya üçlü bir diş yerleştirilir. İmplant tedavisi bir diş veya birden fazla diş eksikliklerinde ve de tüm dişsizlik durumlarında kullanılan bir seçenektir.

Tek diş eksikliklerinde implant destekli bir tedavi yöntemi düşünmüyorsak, implanta alternatif  olan en iyi tedavi alternatifi köprüdür.

Eğer eksik diş sayısı birden fazla ise veya ağızda hiç diş yoksa ve de implantlı bir tedavi seçeneği de düşünmezsek, maalesef takıp çıkarabilen konforsuz hareketli protezler yapmak zorundayız,

Bu hareketli protezler ağız içinde çiğneme sürecinde devamlı hareket eder ve çevre dokularda vurgu dediğimiz bir takım yaralar oluştururlar. Altlarında sürekli olarak yemek artıklarını biriktirirler ve son derece konforsuz protezlerdir. Bu tedavi seçeneğinde ise sağlam olan iki tane dişimiz üzerine kesim işlemi uygulanmış olur. Bu da istenilen bir durum değildir.

Özetlersek implant, noksan olan dişlerin işlevsel ve estetik görünüşünü tamamlamak üzere çene kemiğine yerleştirilen ve büyük çoğunlukla titanyumdan yapılan suni diş kökleridir. İmplant gerçek dişlerin işlevsel ve estetiğini sağlayan en iyi tedavi yöntemidir. Zamansız diş kayıpları sonrası ortaya çıkan önemli problemlerden biri olan çene kemiği erimesinin bloke edilmesi günümüz şartlarında sadece implantlarla elde edilmektedir.

İmplantlar genel olarak çekilen dişlerin yerine kullanılır. Bir karar vermeyi geciktirmek seçenektir ama çoğu zaman en iyi seçenek değildir.

Eğer ağızda dişlerden parça kalmış ise, implanta alternatif olarak yarım protez de uygun bir seçenek olabilir. Yarım protez klipsler ya da özel tutucular ile yerinde tutulur. Çekilen dişin yerine iyi vazife yapabilir.

Etkilenmiş olan dişin yanında, diş olursa köprü implanta iyi alternatif olur. Çok çeşitli köprüler vardır ama hepsinde de komşu olan dişleri dayanak olarak kullanma zorunluluğu vardır. Eğer ki bir protez düşünülürse, bunu değişmek veya düzeltmekle kullanmaya devam edilir.