İmplantı Kimler Yapar?

İmplantı Kimler Yapar?

Diş implantı, eksik olan dişlerin ya da yerinden çıkan dişlerin yerine yapılan yapay diş kökleridir. Genel olarak vida şeklinde yapılırlar. Titanyumdan üretilirler. Titanyum kemik dostu olan bir elementtir. Bazı implantlarda ise, zirkonyum da kullanılır.

Diş implantını eğitimini almış diş hekimleri yapar. Öncelikle hasta olan kişiden detaylı bir anemnaz alınır. Hastanın panaromik film çekilmesi istenir. Alınan panaromik film sonucuna göre gerekli olan değerlendirme yapılır, planlama şablonunda ölçüm işlemleri yapılarak sonrasında implant tedavi uygulamasına başlanır.

Diş implantının uygulama işlemine ilk olarak muayenede sterilizasyon yapılarak hasta ameliyata alınır. Önce diş eti insizyonu yapılarak flep açılır. Sonra plot frezle implantın giriş yeri işaretlenir. Diril ile istenilen boyda girilir. Paralellik durumu kontrol edilir. Diriller aracılığı ile istenilen çapa ulaşılır ve implant monte edilir. İmplantın taşıyıcı parçası çıkartılır ve iyileşme kapağı vidalanır. Açılmış olan diş eti suture edilir. İmplant boynun etrafı da zirkonyum ile suture edilir. Hasta için gerekli olacak ilaçları kullanması istenerek, bir hafta veya on gün sonra da dikişler alınır.

Diş doktoru Nihat Tanfer, diş implantı yaptırırken acı çekenleri ve yüzleri şişenleri implant kazazedesi olarak tanımlıyor. Tanfer, diş implant tedavisini çene kemiğini iyi tanıyan cerrahların yapması gerektiğini belirtti.

Tanfer Klinik Direktörü Nihat Tanfer, diş implantını yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri açıkladı.”Uzun yıllar hastaların ağrıyan dişlerinin çekilmesi ve temizlendikten sonra tekrar takılması yöntemi uygulanmıştır. Ama ben belli bir zamandan sonra diş köklerinde erimelerin olduğunu ve dişin beş yıldan fazla dayanmadığını gördüm. 1980’lerde başlayan impladontoloji, bu zor uygulamayı diş hekimliğinden çıkarmıştır.

Günümüzde herkes implant yapar oldu. Ama doğru olan, diş implantını çene cerrahlarının yapması. Çünkü bu konuda tecrübeli olanlar çene cerrahlarıdır. Aksi durumda implant ameliyatları sonrasında hasta çok ağrı çeker, yüzü şişer ve üstüne üstlük sonuç da başarısız olabilir. Biz bunlara implant kazaları diyoruz. İmpladontoloji bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işlemin başarılı olabilmesi için hekimin, hastanın ve kullanılan malzemenin doğru şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Acemiliği kaldırmaz.” diye sözlerini tamamlamıştır.