İmplantı Kimler Yapmalı?

İmplantı Kimler Yapmalı?

İmplant, kaybedilmiş olan dişlerin ya da yerinden çıkan dişlerin yerine yapılacak olan yapay diş kökleridir. Genel olarak vida şeklinde yapılırlar. Titanyumdan yapılırlar ve kemik dostu olan materyallerdir. Bazı implantlarda da zirkonyum da kullanılır. İmplantı diş hekimleri ve özellikle çene cerrahları yapmalıdır.

Diş implantlarını,  her diş hekimi yapabilir, ancak implantı çene cerrahlarının yapması daha uygun olur. Öncelikli olarak hasta olan kişiden detaylı bir anemnaz alınır. Panaromik bir film istenir. Alınan panaromik film sonucuna göre gerekli olan değerlendirme yapılır, planlama şablonunda ölçüm işlemleri yapıldıktan sonra, implant tedavi işlemlerine başlanır.

Diş implantı yapımına diş hekimi ya da çene cerrahı uygulamaya başlarken, klinikte sterilizasyon yapılır ve hasta ameliyata alınır. Önce dişeti insizyonu yapılıp, flep açılır. Sonra plot frezle implantın giriş yeri belirlenir. Diril ile istenildiği boyda girilir. Paralelliği kontrol edilir. Daha sonra diriller aracılığı ile istenilen çapa ulaşılır. Serum fizyolojikle soket yıkanır ve implant vidalanır. İmplantın taşıyıcı parçası çıkartılır ve iyileşme kapağı takılır. Açılmış olan dişeti suture edilir. İmplant boynun çevresi zirkonyum ile suture edilir. Hasta için gerekli olan ilaçlar verilir, bir hafta ya da on gün sonra dikişler alınır.

Tanfer Klinik Direktörü Nihat Tanfer, diş implantı yaptırırken dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. “Uzun yıllar, hastaların ağrıyan dişlerinin çekilmesi ve temizlendikten sonra tekrar takılması yöntemi uygulanmıştır. Ama ben belli bir zamandan sonra diş köklerinde erimelerin olduğunu ve dişin beş yıldan fazla dayanmadığını gördüm. 1980’lerde başlayan impladontoloji, bu zor uygulamayı diş hekimliğinden çıkarmıştır. Günümüzde herkes implant yapar oldu. Ama doğrusu implantı, kemiği tanıyıp bilen, bu konuda tecrübesi olan çene cerrahlarının yapmasıdır. Aksi takdirde implant ameliyatları sonrasında, hasta çok ağrı çeker, yüzü şişer, üstüne üstlük sonuç da başarısız olabilir. Biz bunlara implant kazaları diyoruz. İmpladontoloji bir cerrahi işlemdir. Bu cerrahi işlemin başarılı olabilmesi için hekimin, hastanın ve kullanılan malzemenin doğru şekilde yönetilmesi gerekir. Acemiliği kaldırmaz.

Eksik olan her dişin yerine implant yapılması gerekmez. Porselen köprüler de kullanılabilir.” diyen Nihat Tanfer, imkânlar doğrultusunda hareket edilmeli. İmplant yapılamayacaksa hareketli protezler veya sabit köprülerle hasta tedavi edilmelidir.” demiştir.