İmplantı Vücudun Kabul Etmemesi

İmplantı Vücudun Kabul Etmemesi

Günümüzde bir hayli yaygın olarak uygulanan diş implantları, % 98 başarı oranına sahiptir. Diş implantları titanyumdan üretilirler ve insan vücudu ile tam bir uyum sağlar. Titanyumdan üretilen implantları vücudun kabul etmemesi beklenilmez.

Diş implantı oldukça başarılı olarak gerçekleştirilen bir tedavi yöntemidir. Ancak operasyon hekim tarafından başarısız bir şekilde gerçekleşirse, implant malzemesi hatalı bir şekilde üretilmiş ise ve tedavideki amaç maddi kazanç sağlamak ise çeşitli yan etkiler olması doğal karşılanmalıdır. Böyle yapılan implantlarda başarısız sonuç almamak mümkün değildir. Hatta gereğinden fazla implant bile çeşitli yan etkilere sebep olur. Hekimin amacı az sayıda implant ile tedaviyi en iyi şekilde yapmak olmalıdır. İhtiyaçtan fazla implant kullanmak hem hastanın tedavisinin maliyetini artıracak, hem de hastayı boş yere yoracaktır.

İmplant tedavisi başarılı bir şekilde uygulandığı zaman yan etkileri olmaz. Çünkü implantlar tiyanyumdan üretilirler. Titanyum insan vücudu ile çok uyumlu olan bir elementtir. Kemik dostudur. İmplantı vücudun kabul etmemesi çok rastlanan bir durum değildir.

Titanyum dışında kullanılan, çeşitli implant malzemeleri de vardır. Bunların maliyetleri de titanyuma göre daha ucuzdur. Bundan dolayı implant yaptırmak isteyenler tercih edecekleri diş kliniğini ve diş hekimini iyi tanımak ve araştırmak zorunluluğu vardır.

İmplant tedavisinde meydana gelebilecek yan etkiler hatalı implant uygulaması, implantları vücudun kabul etmemesi, titanyum yerine kalitesiz bir elementin kullanılması ile birlikte, kişinin genel sağlık durumu da önem taşır. Hasta olan kişinin implant uygulamasından sonra ağız hijyenine ve temizliğine çok özen göstermelidir. Ağız bakımı ve temizliğine önem verilmezse, implant uygulaması başarılı olsa bile belli bir süre sonra çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

İMPLANTI VÜCUDUN KABUL ETMEMESİ

Diş implantları titanyumdan üretilirler. Titanyum insan vücudunun reddetmediği bir elementtir. Bu yüzden implantları vücudun kabul etmemesi, ender görülen bir durumdur. Fakat bazı insanlarda, implantları vücut kabul etmemektedir. Bunun sebebi henüz bulunamamıştır. Ancak çoğunlukla sigara kullananlarda daha çok görülmektedir. İmplant tedavisine başlamadan önce sigarayı bırakmak gerekir. Ayrıca diş gıcırdatanlar ve titanyuma karşı reaksiyon gösterebilecek kişilerin tedaviden önce sorunları hakkında uzman kişilerden görüş almalıdır.