İmplantı Vücut Kabul Etmezse

implantı vücut kabul etmezse

İMPLANT TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

İmplant diş tedavileri % 98 başarı oranı ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Diş implantları titanyumdan üretilirler. Bundan dolayı insan vücudu alerjik bir reaksiyon göstermez. Titanyumdan üretilmiş olan implantlar her hangi bir yan etkiye yol açmazlar ve implantlar doku dostudur. İlk olarak implantlar 1950 senesinde uygulanmaya başlanmıştır.

Diş implantları ne kadar başarılı istatistiklere sahip olsa da, uygulaması hekim tarafından yanlış yapılırsa, implantlar hatalı bir şekilde üretilirse ve tedavi sadece ticari kazanç elde etmek için yapılırsa, başarısız sonuçlar ile karşılaşılması ve implantı vücudun kabul etmemesi gibi sebepler, gayet normal bir durumdur. Hastanın ihtiyacından fazla implant kullanmak bile çeşitli yan etkilere yol açacaktır. Gerekli olan ihtiyacından fazla implant yapılması hasta için maliyeti yükselttiği gibi, aynı zamanda hastayı da boş yere yormak ve sıkıntı yaşatmak anlamına gelir.

İmplant uygun bir şekilde yapıldığı zaman genellikle, implantı vücudun kabul etmemesi ve yan etkileri olmaz. Bunun nedeni, implant üretiminde titanyumun kullanılmasıdır. Titanyum doku dostu olan ve insan vücudunun reddetmediği bir elementtir. Titanyum dışında kullanılan çeşitli malzemelerle implant üretilebilir. Bu üretilen implantlar maliyet olarak daha ucuza gelebilir.

Belirtmeye çalıştığımız sebeplerden dolayı, diş implantı yaptırmak isteyen kişilerin tedaviyi yaptıracakları hastane, klinik ve tedaviyi yapacak olan hekimi iyi bir şekilde araştırması ve ona göre en güvenilir hissettikleri yerde tedavilerini yaptırmalarında faydaları olacaktır.

DİŞ İMPLANTINI VÜCUT KABUL ETMEZSE

İmplantı vücudun kabul etmemesi sık görülen bir durum değildir. Diş implantı titanyumdan üretildiği için vücudun reddetmediği bir elementtir. Ancak bazı insanların bağışıklık sistemi, implantı vücudun kabul etmemesine yol açabilir.

İmplantı vücudun kabul etmemesi konusu henüz aydınlığa kavuşmamıştır. Bu durum araştırılmaktadır. Ancak genel olarak sigara içen hastalarda meydan geldiği bilinmektedir. Bundan dolayı sigara alışkanlığı terk edilmeli, ya da en azından implat tedavileri süresinde sigara içmemelidir.

Titanyum kemik dostu olmasının yanında, kemiklerle çok iyi uyum sağlar ve genellikle alerjik reaksiyona yol açmaz. Ancak bazı hastaların titanyuma alerjisi olabilir. İmplantı vücut kabul etmezse, implantların çıkartılması söz konusu olabilir.