Kemik Erimesi Olanlar Diş İmplantı Yaptırabilir Mi?

kemik erimesi olanlar diş implantı yaptırabilir mi

Diş eksiklerini gidermek için yapılan implantların, uygulanacağı bölgelerin incelenmesi için detaylı bir muayene yapılır. Bu muayenede hastanın, genel sağlığı ile ağız ve diş sağlığı değerlendirilir. Eğer ki bir problem görülürse, implant tedavisini öncesinde bunların giderilmesi sağlanır. İmplantın yerleştirileceği bölgenin kemik kalitesinin değerlendirilmesi yapılır.

İmplant tedavisinde üç boyutlu görüntü veren tomografi ile kemik ve yumuşak doku detayları incelenir. Bu sayede tedavinin kalitesi artırılır.

Dişlerin kaybedilmesi ile uzun süre dişsiz kalınması, dişeti hastalığı veya aşırı iltihaplı diş çekilmesi sonunda, dişleri çeviren kemikte farklı büyüklükte erime olabilir. Dişeti hastalığı sebebi ile görülen kemik kayıpları, düzenli kontrollerle yapılan temizlik ve lazer ile engellenebilir. Diş çekimi sonrasında erimeyi engellemek için zor ve kistli dişlerin çekiminden sonra kemik yapımını artıran greft materyalleri çekim boşluğuna yerleştirilir ve bu sorun en düşük seviyeye çekilir. Yinede kemik erimesi olan hastaya implant yapılamaz düşüncesi doğru değildir. Kemik seviyesinin miktarına bağlı olarak implant uygulaması yapılabilir veya kemik yapımını artıran tedaviler sonunda implant uygulaması yapılabilir.

Ağızda oluşan kemik erimesi ile vücutta oluşan birbirinden tamamen farklı bir durumdur.

Vücutta fazla kemik erimesi olduğu halde, ağızda olmayabilir. Tam tersi durumda söz konusudur. Bu yüzden hastanın vücudunda kemik erimesi varsa implant tedavisi yapılamaz düşüncesi doğru değildir. Diş hekimi bu konuda karar verici olacaktır.

Üst çenede, arka bölgelerde sinüs adı verilen boşluklar olduğunda aşırı büyük kisti olan dişin kemiği eritmesi gibi sebeplerle üst çenede, aşırı erime olabilir. Böyle durumlarda önce kemik uygulaması yapılır, sonra implant tedavisi yapılır. Ya da kemik erimesinin durumuna göre aynı anda hem kemik yapımı hem de implant uygulaması yapılır.

Kemik erimesi sebebi ile alt çeneden geçen alt çene sinirine yaklaşılır. Kalan kemik miktarı yetersiz olursa, sınırlı uyuşturma ile kemik tozu takviyesi yapılır sonra implant uygulaması yapılır.

Dişleri taşıyan kemiğin implant yapılabilmesi için kalınlaştırılması ya da yüksekliğinin artırılması için yapılan işleme kemik çoğaltma işlemi denir. Bu işlemler esnasında hastanın kendi kemiği kullanıldığı gibi, özel olarak yapılmış kemik tozları da kullanılabilir.