Lazer Destekli İmplant Nasıl Yapılır?

lazer destekli implant nasıl yapılır

Lazer destekli implant tedavisi öncesinde, hasta olan kişiden üç boyutlu bilgisayarlı tomografi istenerek implantın yerleşeceği kemik dokusu hakkında bilgi alınır.

Lazer destekli implant, kemik hacminin uygun olduğu her alanda uygulanır. Uygulama öncesinde, üç boyutlu tomografi sayesinde implantın yerleşeceği kemik dokusunun kalınlık ve genişliği hakkında detaylı bir şekilde bilgi alınır. Diş etinin yalnızca implant uygulanacak bölgesi, erbium, diode, nd-yag lazerlerinden herhangi biri kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaşınca, kemiğin en sert kısmı kompact kısmında implant çapında bir frez açılır. İmplant açılan bu yere yerleştirilir.

Lazer destekli implant sonrasında, diode veya nd-yag lazerlerle biostimulasyon uygulaması yapılır. Bu şekilde operasyonda olabilecek ağrı durumu ortadan kaldırılır ve doku iyileşmesi de hızlı bir şekilde gerçekleşir.

İmplant uygulanacak bölgeye diş eti ve kemik işlemi yapıldığından dolayı, iyileşme süreci hızlı ve aynı zamanda kısa süreli olacaktır. Erbium-YSGG Lazerlerin hidrokinetik kesme tekniği ile her çeşit kemik cerrahi işlemi ve implant uygulaması, kemik dokusuna zarar vermeden yapılabilir. Aynı zamanda kemik kaynaması en üst seviyede olur. Alınan tomografi ile kemik dokusu yoğunluğunun ne durumda olduğu anlaşılır. Bu sayede riski en az olan ve yüksek kaliteli bir operasyon kısa zamanda gerçekleşir. Dünya çapında uygulanan bu sistem lazer destekli olunca, açıkta yara yeri ve dikiş olmadığı için, çabuk iyileşme sağlanır ve gıda birikimini önleyerek ameliyattan sonra diş kullanımını kolay hale getirir.

Lazer destekli implant uygulaması tek diş eksikliğinde kemikler de uygun olursa, dişe implant ve arkasından CAD-CAM yöntemi ile porselen diş uygulanarak iki saat gibi bir süre içinde kalıcı dişte yapıştırılarak hastanın kullanımına hazır hale getirilir.

Bütün cerrahi operasyonlar gibi implant tedavisinin de riskleri vardır. Cerrahi operasyonlar arasında en zor olanlardan birisi de kemik dokusu üzerinde yapılan operasyonlardır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan implant cerrahi de aslında zor olan bir cerrahi işlemdir. Kemik dokularının iyileşme süreci, yumuşak dokuya göre çok yavaştır. İmplant tedavisi kemik dokusuna yapılan bir cerrahi işlem olduğundan kemik dokusunun kısa zamanda iyileşmesi ve implanta bağlanmasını gerçekleştirmek büyük önem taşır.