Lazer İle Yapılan İmplant Ameliyatı

lazer ile yapılan implant ameliyatı

Lazer kullanılarak yapılan implant ameliyatları, kemik hacminin uygun olduğu her durumda yapılabilir. Yöntemin amacı sadece implant uygulanacak olan bölgede diş etinin Erbium, Diode, Nd-YAG ve Co2 lazerlerden her hangi birini kullanarak açılmasıdır. Kemik bölgesine ulaştıktan sonra kemiğin en sert tabakası olan kompakt bölümün de yalnızca Erbium lazer kullanarak belirli bir genişlik ve derinliğe ulaşmak, sonra ise implant çapında tek bir yuva açarak, sonunda implantı yerleştirmek yöntemidir.

Lazer ile yapılan implant ameliyatında, sadece implant uygulanan bölgenin bir diş eti açılır ve kemik işlemi yapılır. Hasta olan kişinin ameliyattan sonra rahatlığı son derece iyi durumda olur.

Lazer ile yapılan ameliyatlarda, kemiğin sert tabakasını delmek için yapılan uygulama da, bazı zamanlar çene kemiğinde titreşim ve ısı meydana gelir. Erbium-YSGG lazerlerin hidrokinetik kesme tekniği ile her çeşit kemik cerrahi uygulaması ve implant yapımı kemik yapısını bozmadan hasar vermeden yapılır. Bu durumda ameliyat sonrası kemiğin kaynaması en üst seviyede gerçekleşir.

Lazer ile yapılan implant ameliyatı esnasında, hastaya lazerler ile yapılan biostimulasyon, tedavinin başlangıcında, ya da cerrahi işlemler sırasında ağrıların oluşmasını önler ve doku iyileşmesini hızlı bir şekilde sağlar. Hasta için konforu artırır ve yaranın iyileşmesini hızlı bir şekilde sağlar.

Lazer destekli implant ameliyatına başlamadan önce, hastadan alınan üç boyutlu tomografi sonrasında, implantın yerleşeceği kemik dokusunun derinlik ve genişliği için detaylı bir bilgi verir. Buna göre ameliyat esnasında bir sürpriz ile karşılaşılmaz ve ameliyat kısa sürede bitirilir.

Lazer ile yapılan implant ameliyatı sonunda, hasta olan kişinin ağzında cerrahi bir işlem yapıldığına dair görüntü oluşmaz, kemik seviyesi uygun olduğu takdirde dişsiz geldiği klinikten dişli olarak çıkabilir.

Tek diş eksikliği durumunda, hastanın kemik seviyesi uygun durumda olursa, lazer destekli uygulama ile implant hemen uygulanır. İmplant üzeri diş, iki saat gibi bir zamanda, hastanın geçici dişi de takılarak hastanın kullanması sağlanabilir. Kanama ve yara iyileşmesi sorunu olan hastalarda da yüz güldüren sonuçlar alınmaktadır. Bu tedavi ile çok küçük bir bölgeden girildiği için dikiş atma durumu olmaz ve kanama da en az seviyede oluşur.