Lazer İmplant Nasıl Yapılır

Lazer İmplant Nasıl Yapılır

Lazer kullanılarak yapılan uygulamaları, minimal invaziv yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntem, kemik hacminin yeterli olduğu her durum da yapılabilir. Bu yöntemin amacı, sadece implant yapılacak olan bölgede dişetinin; Erbium, Diode, Nd-YAG, Co2 lazerlerden herhangi bir tanesi kullanılarak açılır. Kemik dokusuna geldikten sonra kemiğin en sert kısmı olan kompakt tabakasını Erbium lazer kullanarak, istenilen genişlik ve derinliğe gelinince, kullanılan implant çapında tek bir frezle yuvanın açılıp, implantın yerleşmesi işlemidir.

Lazer destekli implant uygulaması ile yalnızca implant uygulanacak bölgede bir dişeti ve kemik işlemi yapılır. Bundan dolayı operasyon sonrası hastanın rahatlığı en üst seviyede olur.

Lazer destekli implant uygulamalarında, kemiğin sert olan tabakasını delme işleminde gösterilen gayret, kemikte bazı zamanlar ısı ve titreşim meydana getirmektedir.

Erbium-YSGG lazerlerin hidrokinetik kesme tekniği ile her çeşit kemik cerrahi uygulaması ve implant uygulaması; kemik dokusuna zarar vermez, termal hasar oluşturmaz ve operasyon sonrasında kemiklerin kaynaması en üst seviyede gerçekleşir.

Lazer destekli implant uygulamalarından sonra lazerlerle yapılan Biostimulasyon cerrahi işlemler ve sonrasında duyulan ağrıların oluşmasını önler, hastanın rahatlamasını sağlar, yaranın çabuk iyileşmesini sağlar.

Lazer kullanılarak yapılan implant operasyonu sonrası hastanın ağzında cerrahi işlem yapıldığı görüntüsü olmaz, kemik durumu müsait olduğu durumda hasta, dişsiz olarak geldiği klinikten dişli olarak çıkma şansını bulur. Bu durum da hastanın mutlu olarak dönmesini sağlar.

Lazer destekli implant uygulamasına geçilmeden önce, hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi istenir, ve bunun sonucu bize kemik dokusunun genişliği ve derinliği hakkında bilgi verir. Bundan dolayı operasyonda aksi bir durumla karşılaşılmaz ve operasyon kısa zaman da sonuçlanır.

Özellikle tek diş yokluğunda lazer destekli implant uygulaması ile kemik durumu uygun ise hemen implant uygulanır. İki saat gibi bir süre de daimi diş tutturularak hastanın kullanmasına sunulmaktadır.

Kanama ve yara iyileşmesi sorunlu olan hastalar da lazer destekli uygulama ile sevindirici sonuçlar alınmaktadır.

Lazer destekli implant uygulamalarının en önemli faydası da çok küçük bir bölgeden girilir, dikiş atma ihtiyacı olmaz ve kanama da en az seviyede oluşur.