Lazer İmplant Nedir?

Lazer İmplant Nedir?

İmplant tedavisinde lazer, yumuşak dokuda meydana gelen kanamaların giderilmesinde, implant sonrasında yumuşak doku uygulamasında kullanılmaktadır.

Teknoloji gelişmeye devam edince, hasta konforu da ön plana çıkmaya başladı. Hastanın kanaması olmadan, ağrısı olmadan ve dikiş atılmadan yapılan yöntemler, daha çok önem kazanmaya başlamıştır. Bunun içinde lazer destekli implant tedavisi tercih edilmeye başlamıştır. Lazer destekli implant uygulamaları yapılırken, kullanılan lazerlerle implantta yara yeri oluşmaz. implantlar yerleştikten sonra, vakit geçirmeden iyileşme başlıkları takılır ve bu şekilde hasta olan kişi kısa zamanda normal hayatına döner.

Lazer destekli implant uygulaması başlamadan önce, ilk olarak hastanın üç boyutlu bilgisayarlı tomografisi istenir. Tomografi sonucuna göre, implantın yerleşeceği bölgenin kemik dokusu hakkında bilgi sahibi olunur.

Lazer destekli implant tedavisinde kemik hacmi uygun olduğunda her alanda uygulanan bir yöntemdir. Uygulama esnasında sadece diş etinin implant yapılacak bölgesi, erbium, diode, Nd-YAG, co2 lazerlerinden birisi ile açılır, çene kemiğinin en sert bölümü olan kompakt alanında, erbium lazer ile implantın çapında bir boşluk açılır. Açılan bu boşluğa implant yerleştirilir. Uygulamanın ardından diode ya da Nd-YAG lazer ile biostimulasyon uygulamasına geçilir. Bu şekilde operasyondan sonra olabilecek ağrı ortadan kalkar ve doku iyileşmesi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Lazer destekli implant uygulamasının süresi 2-3 dakika arasındadır. Uygulamanın kısa sürmesi, yapılacak olan işlemin önceden planlanması ve cerrahi işlem yapılmamasından kaynaklanır. Yalnızca implant yerleşecek dişeti üzerinden açılır ve implant açılan boşluğa yerleştirilir. Bu da ancak 3 dakika kadar sürer.

Lazer destekli implantın avantajları:

  • Uygulama süresi çok kısadır.
  • Kemik dokusu bozulmaz, herhangi bir zarar görmez.
  • İyileşme süreci, açık tara yerleri veya dikiş atılma durumu olmadığı için çok çabuk gerçekleşir.
  • Uygulama esnasında veya uygulama sonrasında kanama riski çok düşüktür.
  • Açık yara olmadığından dolayı, besinlerin birikmesi söz konusu olmaz. Bundan dolayı uygulamadan sonra hasta dişlerini rahat bir şekilde kullanır.

İmplant yapılacak olan kliniklerin, mutlaka dental görüntüleme sistemine sahip olması gerekir. İmplant tedavi aşamasında meydan gelebilecek kanamanın önüne geçmek için donanımlarının da yeterli olması gerekir.