Lazerle Diş Yaptırmanın Faydaları

Lazerle Diş Yaptırmanın Faydaları

Lazerle diş tedavisi, gelişen teknolojinin ulaştığı son noktalardan biridir ve diş hekimliğine yeni bir boyut kazandırmıştır. Diş tedavilerinde kullanılan lazer yöntemi ile birlikte artık ağrısız, kanamasız ve iğnesiz diş tedavileri mümkün oluyor.

Lazer uygulamaları son 50 yıldır tıp alanında kullanılır. Diş hekimliği alanında önceleri sadece diş beyazlatma ve yumuşak doku operasyonlarında kullanılmakta idi. Yeni sert doku lazerlerinin geliştirilmesi ile birlikte artık diş ve diş eti hastalıklarının tedavisinden, diş estetiğine kadar çok değişik işlemlerde kullanılmaktadır.

Lazerle, diş İmplant tedavisi, çürüklerin temizliği, kanal tedavilerinin yapılması, diş dolgularının yapılması ve dişeti şekillendirmesi gibi işlemler yapılmaktadır. Diş rengi beyazlatılması, hassas dişlerin hassasiyetinin giderilmesi ve uçuk tedavileri de lazer ile yapılmaktadır.

AĞRISIZ BİR TEDAVİ

Ağrı oluşmadan, iğnesiz ve anestezi kullanmadan lazerle diş yapılması büyük avantajdır. Dişlerin çürük dokularını temizleme de ve dişeti ameliyatında kullanılan bir lazer cihazı olan Delight Er;Yag Lazer bu avantajlar ile, diş hekimi korkusunu yenmede önemli görev yapıyor.

Lazerle diş yapılmasında, diş dokusuna 1 mm uzaktan kesim işlemi yaptığı için ağrı, anestezi ve kanama olmadan yapılabiliyor. Dişlerde meydana getirdiği titreşim sonucu mikro çatlakların engellenmesi, dokuya temas etmeden çalışması ve tedavi sırasında steril bölge oluşturması, lazerin başarısını yükselten başka bir etkendir.

LAZER İLE KİMLER TEDAVİ OLMALI?

Diş hekiminden ya da iğne yapılmasından korkan hastalar, kalp rahatsızlığı olanlar ve hamile bayanlar gibi, ciddi hastalığı bulunan hastalara çok zaman anestezi yapılması sakıncalı olduğu için lazerle diş yapımı tercih edilir. Hastalar kendilerini daha güven içinde hissederler. Lazerin ilk defa diş hekimine giden çocukların tedavi işlerinde kullanmak daha iyi bir seçim olur.

LAZERLERİN KULLANILDIKLARI ALANLAR

1- Lazer ile diş dokularının, diş çürükleri temizlenir. Lazer kullanılan alanlarda sterilazasyon sağlanır ve o bölgede tekrar iltihap oluşması riski azalır. Dolgu yapılacağı zaman, lazer yöntemi ile dolgunun dişe daha iyi tutunması sağlanır. Uzun süre kullanmak mümkün olur ve hassasiyet azalır.

2- Lazerin yardımı ile kanallarda sterilizasyon ile şekillendirme yapılır. Kanal tedavisi ile dolgu tedavisi esnasında olabilecek ağrılar azalır, enjeksiyona ihtiyaç kalmadan çok zaman işlem bitirilir.