Lazerle İmplant Diş Acıtır Mı?

lazerle implant diş acıtır mı

Lazer kullanılarak yapılan tedavi, kemik hacminin uygun olduğu her durumda uygulanabilir. Lazer destekli implant uygulaması öncesinde, hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi istenerek implant yerleştirileceği kemik dokusunun kalınlığı ve genişliği konusunda detaylı bir şekilde bilgi alınır.

Lazer destekli implant uygulamasında, diş etinin yalnızca implant uygulanacak olan bölgesi lazer kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaştıktan sonra kompakt kısmında erbium lazer ile implantın çapında bir frez açılır. İmplant bu açılan boşluğa yerleştirilir. Lazer destekli implant sonrasında lazerlerle biostimulasyon uygulaması yapılır. Bu uygulama ile operasyon sonrasında olabilecek ağrı, acı duyma durumu ortadan kalkar ve dokunun iyileşmesi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Bu uygulamada sadece implant yapılacak alana diş eti ve kemik işlemi yapılır. lazerle implant diş tedavisi sonrasında ağrı, acı hissedilmez, uygulama sonrası iyileşme kısa sürer ve hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Lazer destekli implant uygulamalar ile dünya çapında uygulanmakta olan All On Four ve Colombus Bridge yöntemleri ile açıkta yara yeri ve dikiş olmadığı için, iyileşme daha çabuk olur ve gıda birikimi engellenerek ameliyat sonrası dişi kullanmak daha kolay hale gelir.

Tek diş eksikliğinde lazer destekli implant uygulamasında elverişli kemik bulununca, dişe implant uygulanıp, arkasından CAD-CAM yöntemi ile porselen diş uygulanıp iki saat gibi bir zamanda, daimi diş yapıştırılarak hastanın kullanması sağlanabilir.

Bütün cerrahi işlemlerin bir takım riskleri vardır. Cerrahi operasyonlar içerisinde en zor olanlardan bir tanesi de kemik dokusu üzerinde yapılan cerrahi operasyonlardır. Diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan implant cerrahi işlemleri de en zor olan cerrahi işlemler arasındadır. Kemik dokusunun iyileşmesi yumuşak dokuya göre daha yavaş olur. Mesela, bir cilt yarası bir hafta içinde iyileşirken, kemik dokusunda bu süre 3-4 haftayı bulmaktadır. Bazen daha da uzun sürebilmektedir.

Diş hekimleri iki boyutlu panaromik röntgenleri kullanarak hastadaki anatomiyi tahmin etmeye çalışıyorlar. Bu yöntem ile kemik kalınlığının implanta uygunluğunu görmek, maalesef mümkün olmuyor. Bundan dolayı önce kemiğe ulaşana kadar cerrahi işlem yapılıyor, kemik uygun ise implant için yuva açılıyor ve yerleştirilme gerçekleşiyor. İmplant uygulamaları arasında büyük fark bulunmasının sebebi, artık hastanın tüm anatomik yapısını üç boyutlu olarak görebilme, 0,1 mm. hassasiyetindeki robotik navigasyon ile uygulama şansı var. Hastalar artık çok daha güvendeler.