Lazerle İmplant Diş Ne Kadar Sürede Kapanır?

lazerle implant diş ne kadar sürede kapanır

Gelişen teknoloji sayesinde implant uygulamaları dört dakika gibi kısa bir zamanda tamamlanmaktadır. Bütün tedavi ilk operasyondan sonraki ikinci ayda bitmektedir.

Lazer destekli implant uygulamaları, kemik hacminin uygun olduğu her durumda uygulanabilir. Bu yöntemin yapılmasındaki amaç, sadece implant uygulanacak olan bölgede diş etinin lazerlerden her hangi birini kullanarak açılmasıdır. Kemik dokusuna ulaşınca kemiğin en sert kısmı olan kompakt kısmı sadece Erbium lazer kullanılarak belirli bir kalınlık ve derinlikte açılırarak implant bu boşluğa yerleştirilir.

Lazer destekli implant uygulaması yönteminde sadece implant uygulanan bölgede bir dişeti ve kemik işlemi yapıldığı için hastaların ameliyat sonrası rahatlığı son derece iyi durumda olur. Kemiğin sert tabakasını delmek için yapılan çaba, kemikte bazı zamanlar ısı ve titreşim meydana getirir. Bu uygulama, kemik dokusunu bozmadan termal hasar vermeden yapılır ve böylece operasyon sonunda kemik kaynaması en düzeyde gerçekleşir.

Lazer destekli implant uygulamasına başlamadan önce hastadan alınan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi, implantın yerleşeceği kemik dokusunun genişlik ve derinliği konusunda detaylı olarak bilgi verir. Bu şekilde operasyon yapılırken her hangi bir sürpriz durumla karşılaşılmaz ve operasyon kısa zamanda bitirilir.

Lazer destekli implant uygulaması sonrasında hastalara Diode veya Nd-YAG lazerler ile yapılan biostimulasyon, cerrahi operasyon esnasında ve sonrasında olabilecek ağrı oluşmasını önler ve doku iyileşmesini hızlandırır. Bu uygulama hastaya rahatlık sağladığı gibi, yara iyileşmesini de hızlandırır. Yapılan bu tedavinin sonunda hastanın ağzında her hangi bir cerrahi işlem yapıldığına dair görüntü olmadığı için, kemik seviyesinin yeterli olduğu durumda, hastanın dişsiz geldiği klinikten dişli olarak gitme imkânı olmaktadır. Dünya çapında uygulanan All on Four ve Columbus Bridge yöntemleri lazer destekli uygulandığında açıkta yara olmadığı için daha çabuk iyileşme ve dikişi de olmadığı için gıda birikmesini engellediğinden dolayı diş kullanmayı daha kolay bir hale getirir.

Tek diş eksikliğinde lazer destekli implant uygulaması ile kemik durumu uygun olduğu takdirde hemen implant uygulaması yapılır. İmplant üstü de CAD-CAM yöntemi ile seramik rekonstriksiyon yapılarak, iki saat içinde hastanın daimi dişi yapıştırılarak hastanın hizmetine sunulur.