Lazerle İmplant Tedavisi Neden Tercih Edilir?

lazerle implant tedavisi neden tercih edilir

Lazer kullanılarak yapılan implant, kemik hacminin yeterli olduğu her alanda yapılabilir.

Lazer destekli implant tedavisi öncesinde, hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi istenerek implantın yerleştirileceği kemik dokusu hakkında detaylı bilgi sahibi olunur. Bu uygulamada diş etinin sadece implant uygulanacak bölgesi lazer kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaştıktan sonra kompakt kısmına lazer ile implantın çapında bir delik açılır. İmplant bu boşluğa yerleştirilir. Lazer destekli implant sonrasında lazerlerle biostimulasyon uygulaması yapılır. Bu şekilde operasyon sonrasında olabilecek ağrı engellenir ve doku iyileşmesi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Lazer destekli implant uygulamasında, sadece implant uygulanacak bölgeye diş eti ve kemik işlemi yapıldığı için, operasyon sonunda iyileşme süresi kısa ve hızlı olarak gerçekleşir. Lazerlerin hidrokinetik kesme tekniği ile her türlü kemik cerrahisi işlemi ve implant tedavisi, kemik dokusunu bozmadan yapılır. Bundan dolayı kemik kaynaması en düzeyde olur.

Lazer destekli implant uygulaması öncesinde hastadan üç boyutlu tomografi istenerek kemik dokusunun durumu öğrenilir. Bu şekilde riske girmeden, kaliteli bir operasyon yapılır. Bu tedavi sisteminde açıkta yara yeri ve dikiş olmadığı için daha çabuk iyileşme gerçekleşir. Özellikle tek diş eksikliğinde lazer destekli implant uygulaması ile elverişli kemik bulunursa, implant yerleştirildikten sonra, CAD-CAM yöntemi ile porselen diş uygulanarak iki saat gibi bir zamanda daimi diş yapıştırılır ve aynı gün hasta, dişli olarak yaşamına devam edebilir.

Cerrahi operasyonların en kolay olanında dahi bir takım riskler mevcuttur. Bunlar arasında en zor olanlardan bir tanesi kemik dokusu üzerinde yapılan cerrahi operasyondur. Diş hekimliğinde kullanılan implant cerrahi işlemleri de zor olan operasyonlardan biridir.

Kemik dokularının iyileşme hızı, yumuşak dokuya göre çok yavaş olur. Basit bir cilt yarası bir hafta içinde iyileşirken, kemik dokusunda bu süre en az üç hafta sürmektedir. İmplant tedavi sistemi, kemik dokusuna yapılan cerrahi bir müdahale olmasından dolayı, kemik dokusunun en kısa zaman içinde iyileşmesini sağlamak büyük önem taşır.

Lazer destekli implant tedavi sisteminde, hastanın iyileşme hızını artırmak için kesi yapılmadan implant yerleştirilmesi çok güzel bir uygulamadır.