Lazerle İmplant Yapımı

Lazerle İmplant Yapımı

Teknoloji gelişmeye devam edince hastanın rahatlığı ön plana çıkmaya başladı. Bundan dolayı hastalar için, artık kanama olmadan, ağrı olmadan ve dikiş atılmadan uygulanan yöntemler gelişmeye başladı. İmplant uygulamasında lazer, yumuşak dokuda meydana gelen kanamaların giderilmesi için ve sonrasında yumuşak doku düzenlemeleri yapmak için kullanılır.

Lazer destekli implant uygulamaları yapılırken, çene kemiğini delmek için özel frezlerle diş etini açma yöntemleri yapılması bırakılarak, bunun yerine her biri için uygun olan dalga boyunda lazerler kullanılmaktadır. Bu şekilde operasyon sonrasında implantlarda yara olmaz. İmplantlar konduktan sonra vakit kaybetmeden iyileşme başlıkları takılır. Bu uygulama sonrasında hasta olan kişi, en kısa sürede normal yaşamına devam eder.

Lazer destekli implant tedavisine başlamadan önce, hastanın üç boyutlu bilgisayarlı tomografisi çekilir, tomografi durumuna göre implantın yerleşeceği bölgenin kemik yapısı ile ilgili bilgi sahibi olunur, böylece hastanın ağrı hissetmesi olanağı ortadan kalkar ve iyileşme zamanı çok çabuk geçer.

Lazer vasıtası ile yapılan implantlar, minimal invaziv olarak açıklanır.  Kemik durumunun uygun olduğu her alanda bu sistem rahat bir şekilde uygulanır. Lazer destekli implant tedavisi öncesi, hastanın üç boyutlu bilgisayarlı tomografisi istenir. Daha sonra ise implantın yerleşeceği kemiğin seviyesine bakılır ve kemik dokusunun kalınlığı ile genişliği konusunda bir bilgi sahibi olunur. Bu uygulama şeklinde diş etinin sadece implant yapılacak olan bölgenin erbium, nd-yag, co2 ya da diode lazerlerinden herhangi birisi ile açılır. Kemik dokusuna ulaştıktan sonra, kemiğin en sert bölgesi olan kompakt kısmında, erbium lazer ile implantın çapında bir frez açılması sağlanır. Açılan bu alana implant yerleştirilir. Lazer destekli implantın ardından, diode veya nd-yag lazerler aracılığı ile biostimulasyon uygulamasına başlanır. Bu şekilde yapılan işlemin ardından oluşabilecek olan ağrılar ortadan kalkar ve doku iyileşmesi çabuk bir şekilde tamamlanır.

Lazer destekli implant uygulamasının yaklaşık olarak süresi 3-5 dakika arasındadır. Uygulama süresinin kısa olmasının sebebi ise, yapılacak olan işlemin daha önceden planlanıp herhangi bir cerrahi işlem yapılmadığı içindir. Yalnızca implant yerleşecek olan yuvanın diş eti üzerinden açılması ve implantın o yuvaya yerleştirilmesi işlemidir. Bundan dolayı, bu sürede en çok 3 dakika gibi bir zaman alır.