Lazerli İmplant Nedir?

lazerli implant nedir

İmplant uygulamasında lazer, yumuşak dokuda meydana gelen kanamaların giderilmesi, implant sonrasında ise, yumuşak doku uygulamasında kullanılmaktadır.

Teknoloji günden güne gelişmeye devam ettiği sürece, hasta konforu da ön plana çıkmaya devam ediyor. Hastanın kanaması olmadan, ağrısı olmadan ve dikiş atılmadan yapılan işlemler daha fazla önem kazanmaya başladı. Bundan dolayı lazer destekli implant uygulaması tercih edilmeye başlamıştır.

Lazer destekli implant uygulaması yapılırken, kullanılan lazerler ile yara yeri oluşmaz, implantlar yerleştikten sonra vakit geçirmeden iyileşme başlıkları takılır ve bu şekilde hasta kısa zamanda normal yaşamına devam eder. Uygulama başlamadan önce, ilk olarak hastanın üç boyutlu bilgisayarlı tomografisi istenir. Tomografiden alınan sonuca göre, implantın yerleşeceği bölgenin kemik dokusu hakkında detaylı bilgi sahibi olunur.

Lazer destekli implant tedavisinde, kemik hacmi uygun olursa her alanda kullanılan bir yöntemdir.  Uygulama sırasında sadece diş etinin implant yapılacak bölgesi, lazerler ile açılır. Çene kemiğinin en sert kısmı olan kompakt alanında implantın çapında bir boşluk açılır. Açılan bu boşluğa implant yerleştirilir. Uygulamanın ardından biostimulasyon yapılır. Bu şekilde operasyon sonrasında olabilecek ağrı ortadan kalkar ve doku iyileşmesi hızlı bir şekilde gerçekleşir.

Lazer destekli implant uygulaması,  3-5 dakika arasında bitirilir. Uygulamanın kısa sürmesi, yapılacak olan işlemin önceden planlanmasında kaynaklanır. Yalnızca implant yerleşecek diş eti üzeri açılır ve implant açılan boşluğa yerleştirilir. Bu da ancak 3-5 dakika sürer.

LAZER DESTEKLİ İMPLANTIN AVANTAJLARI

  • Uygulama süresi çok kısa olur.
  • Çene kemiği dokusu bozulmaz, her hangi bir zarar görmez.
  • İyileşme süreci açık yara yerleri ya da dikiş atılma durumu olmadığı için, çok çabuk bir şekilde gerçekleşir.
  • Uygulama sırasında ya da uygulama sonrasında kanama riski çok düşüktür.
  • Açıkta yara olmadığından dolayı, besinlerin birikmesi söz konusu olmaz. Bundan dolayı tedaviden sonra hasta dişlerini rahat bir şekilde kullanır.

İmplant yapılacak olan kliniklerin mutlaka dental görüntüleme sistemine sahip olması gerekir. İmplant tedavi aşamasında meydana gelebilecek kanamanın önüne geçmek için donanımlarının da yeterli olması gerekir.