Lazerli İmplant

lazerli implant

Lazer destekli implant uygulaması öncesinde, hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi istenerek implantın yerleşeceği kemik dokusu ile ilgili bilgiler alınır. Bu şekilde hastada olabilecek ağrı hissi ortadan kaldırılır ve iyileşme süresi de çok çabuk gerçekleşir.

Lazer destekli implant, kemik hacminin uygun olduğu her alanda uygulanır. Uygulama öncesinde alınan üç boyutlu tomografi sonucuna göre kemik dokusunun kalınlığı ve genişliği hakkında bilgi sahibi olunur. Bu uygulamada sadece diş etinin implant yapılacak olan bölgesi, erbium, diode ya da co2 lazerlerinden biri kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaşınca, kemiğin sert kısmı olan kompakt kısmında, erbium lazerle implantın çapında bir delik açılır. Açılan bu boşluğa implant yerleştirilir. İmplant yerleştikten sonra diode ya da nd-yag lazerle biostimulasyon uygulaması yapılır. Bu uygulama ile operasyon sonunda olabilecek ağrı ortadan kaldırılır ve doku iyileşmesi hızlı bir şekilde devam eder.

Lazer destekli implant operasyonunda, yalnız implant uygulanacak bölgeye diş eti ve kemik işlemi yapıldığı için, operasyon sonunda iyileşme süresi çok kısa olur. Kemik kaynaması en üst düzeyde gerçekleşir. Artık dünya çapında uygulanmakta olan All on Four ve Colombus Bridge yöntemleri, lazer destekli uygulandıklarında açıkta yara yeri ve dikiş olmadığından iyileşme daha çabuk gerçekleşir.

Cerrahi işlemler arasında en zor olan uygulamalardan birisi, kemik dokusu üzerinde yapılan cerrahi operasyonlardır. Diş hekimliğinde kullanılan implant tedavileri de bu zor cerrahi operasyonlardan biridir. Kemik dokusunun iyileşme hızı, yumuşak dokuya göre çok yavaş olur. İmplant uygulaması kemik dokusuna yapılan bir cerrahi müdahale olduğu için kemik dokusunun en kısa zamanda iyileşmesi ve uygulanan implanta kaynamasını sağlamak büyük önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalardan anlaşılmaktadır ki, yaraların daha çabuk iyileşmesi için çevre dokularda da hasar olmaması gerekiyor. İmplant konulan kemik dokusunun implantı kabul etme hızı, operasyonda oluşan hasara bağlıdır. Ne kadar az hasar verilirse, o kadar hızlı iyileşme demektir.

Lazer destekli implant uygulamasında, hastanın iyileşmesini çok çabuk bir şekilde gerçekleştirmek ve hayat kalitesini artırmak için kesi yapılmadan implant uygulanması büyük bir aşamadır.