Porselen Diş İmplantı Nasıl Yapılır

Porselen Diş İmplantı Nasıl Yapılır

Porselen dişler, genel anlamı ile çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine veya dişlerde bulunan çeşitli estetik bozukluların yok edilmesi, ayrıca çiğneme bozuklukları, çene kapanma, ve konuşma bozukluklarını yok etmek için tek olarak yapılan, ya da bütün çene kemiğine yapılan protez uygulamalardır.

Ağız içindeki diş çürüklerinin, dişlerin yapılmasını engelleyecek kadar ilerleyecek olması, dişlerin daha çok harap olmasını engellemek ve dişleri kurtarmak gayesi ile porselen kaplama yapılır.

Porselen diş, ana dişin uygun bir şekilde traşlanması ve arkasından uygun ölçülerde porselen kaplama işleminin yapılması ile meydana gelen estetik bir tedavidir. Son dönemlerde özellikle çok sayıda insanın bu yöntemi tercih ettiğini görmekteyiz. Dişlerin rengi ya da dişlerinin genel görünümünden rahatsız olan kişilerin bu yöntemi tercih etmeleri gayet mantıklıdır.

Porselen diş tedavisinde asıl amaç, en doğal çiğneme, konuşma ve görünümü elde etmektir.     Porselen diş tedavisi herhangi bir sebep ile diş kaybı olanlara, dişlerde kırık, sararma renk değişimi ve hoş olmayan görüntüye sahip kişilere, ortodonti tedavisinden korkan hastalara, diş gelişimini tamamlayan 18 yaşından büyük olan her insana yapılabilir.

Porselen diş yapımı insanlar açısından, belirli bir yaş grubunu geçtikten sonra tercih edilen, genel olarak estetik görünüm sonucunda uygulanan, bunun yanında ortodonti tedaviyi de birlikte yapmayı gerekli hale getiren bir uygulama şeklidir. Porselen dişler, hastanın ağız ve diş yapısına uygun şekilde özenle ve titiz bir şekilde hazırlanır. Porselen diş yapımı ciddi bir tedavi sürecini gerektirir. İşini iyi bilen, tecrübeli hekimler tarafından uygulanmalıdır. Uygulama için sağlıklı koşullar olması şarttır.

Porselen diş yapımı titiz bir şekilde çalışmayı gerekli kılan süreçleri de beraberinde getirir.

Uygulama aşamalarında, ilk önce ana diş ağız yapısı göz önüne alınarak ortalama olarak 1 mm dolayında tıraşlanır. daha sonra gereken ölçülere göre önceden hazırlanan protez diş, küçültülmüş olan dişlerin üzerine oturtulur. Bu şekilde sabit bir diş olan protez diş ile, estetik olumsuzlukların giderilmesini sağlar.

Uygulama sonrasında, estetik kaygılar giderilir, gülümseme estetiği sağlanır, diş çekilmesi sonucu oluşan boşluklar doldurulur, sağlam dişlerin diş çekilmesi nedeni ile boşalan boşluklara kayması engellenir, çeşitli sebeplerle kırılmış dişler güçlendirilir.