SGK İmplant Dişi Karşılıyor Mu?

sgk implant dişi karşılıyor mu

Diş kayıpları olan hastalar diş hekimine başvurdukları sırada karşılarına ilk olarak klasik diş protezi çıkar ve bu tedavi yöntemi çok hastanın başvurduğu bir yöntemdir. Çünkü yapımı kolay ve tedavi süresi de oldukça kısa olur. Bunun yanında daha rahat ve kalıcı olan, estetik bir görünüm sağlayan implant tedavisi vardır. Ülkemizde ve dünyada çok hasta tarafından kullanılmaktadır. Bu tedavinin başarı oranı ve sağlamlığı oldukça fazladır.

Hastalar tarafından en fazla merak edilen konulardan bir tanesi, SGK implant diş masraflarını karşılıyor mu diye sorulur. Özellikle maddi durumu yeterli olmayan hastalar bu konu ile çok ilgilenirler.

SGK implant diş ücretlerini bazı özel durumlar haricinde karşılamamaktadır. Bunun sebebi ise, diş eksikliğinde kullanılan birçok tedavinin SGK tarafından karşılanıyor olmasıdır. SGK yapay diş kökünü, diğer tedavi uygulamalarına göre lüks olarak görmektedir.

SGK implant diş ücretlerini karşılamıyor, ama bazı özel durumlarda karşılamaktadır. Özel olarak adlandırılan bu durumun bazı şartları bulunmaktadır. Şayet hastanın diş eksikliğinde diğer tedavi yöntemleri denenmiş ve sonuç alınmamışsa, hastanın sorunlarını gidermek için tek çözüm implant tedavisi olursa, SGK bu tedavinin ücretlerini ödemektedir. Tedavi masraflarının karşılanabilmesi için, üniversite hastanelerinin cerrahi, protez ve periodontoloji anabilim dallarından alınacak bir rapor bulunmalıdır. Bu alınacak raporda hastanın tedavisinin daha önce diğer protez diş yöntemleri ile yapıldığı ama sonuç alınmadığı yazılmalı ve hastanın tedavisinin kesin olarak implant ile yapılacağı belirtilmelidir.

Şayet daha önce diş protezleri yapılmış ve her hangi bir olumlu sonuç alınmamışsa karamsarlığa düşülmemeli ve bir üniversite hastanesine başvurulması uygun olur. İlgili doktora durum açıklandığı zaman sizi ilgili anabilim dalına yönlendirir ve uygun olması halinde implant uygulaması yapılır. Eğer rapor alabilmek için uygun şartlara sahip olunursa SGK diş implant ücretlerini karşılar. Bu durumda hasta olan kişi, her hangi bir maddi sıkıntı yaşamaz. Şunu bilmekte fayda vardır ki, ilk defa diş tedavisi yaptıracak olan kişiler, implant diş tedavisini tercih ederlerse SGK yardımından yararlanamazlar. Bu durumda bütün masraflar hasta tarafından karşılanır.