SGK İmplant Tedavisini Karşılıyor Mu?

ssk implant tedavisini karşılıyor mu

Diş eksikliği olan kişilerin bu sorunlarını çözmek için başvurdukları diş hekimleri, onların durumuna göre birkaç tedavi yöntemini anlattıktan sonra, büyük ihtimal ile implant diş tedavisini tavsiye edecektir. Çünkü gelişen teknoloji ile birlikte tıp dünyasında büyük gelişmeler ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler hasta olan kişileri sevindirmektedir. Çünkü her tedaviyi kabul etmeyecek olan kişilerin önlerinde değişik yöntemlerin olması oldukça sevindirici bir durumdur.

Diş kayıplarında diş hekimine başvurduğunuzda, karşınıza ilk olarak klasik diş protezi yöntemi çıkacaktır. Çok insanın başvurduğu bir tedavi yöntemidir. Çünkü bunların yapılması kolay ve tedavide sonuca ulaşma süreleri bir hayli kısadır.

Günümüzde gün geçtikçe yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan implantların, başarı oranları ve sağlamlık durumları çok iyidir. Diş hekimleri tedavi yöntemlerini açıklarken hasta da, bunların kendisine maliyetini hesaplar. SGK implant tedavisini karşılıyor mu diye soracaktır. Maddi durumları çok iyi olmayan hastalar bu durumdan mutlaka etkilenir.

SGK,implant tedavi ücretlerini bazı özel durumların dışında karşılamıyor. Bunun sebebi olarak da, diş kayıplarında kullanılan birçok tedavinin SGK tarafından karşılanması ve implant tedavisinin diğer tedavi yöntemlerine göre lüks olduğu şeklinde algılanmasıdır.

SGK implant tedavi ücretlerinin tamamını karşılamıyor ama bazı şartlarda bir kısım masrafları karşılamaktadır. Eğer ki hastanın diş kayıplarında diğer tedavi yöntemleri uygulanmış ancak bir sonuç alınmamışsa, hastanın mevcut olan sorunlarının giderilmesi adına tek çözüm olarak implant görünüyorsa, SGK implant tedavisinin ücretini karşılamaktadır. Tedavi masraflarının karşılanabilmesi için, üniversite hastanelerinin cerrahi, protez ve periodontoloji anabilim dallarından alınabilecek bir rapor bulunmalıdır. Bu raporda hastanın tedavisinin daha önce diğer protez diş yöntemleriyle yapıldığı, ancak olumlu sonuç alınamadığı yazılmalı ve hastanın tedavisinin kesin olarak implant tedavisiyle yapılacağı belirtilmelidir. Diş Hekimliği Ana Bilim dalında görev yapan uzman hekimlerin, sağlık raporunda imzalarının olması gerekir.

Diş protezlerini geçmiş yıllarda yaptırmış olup, şimdi implant yaptırmak isteyen hastaların SGK implant tedavisi masraflarını karşılaması için izleyecekleri yöntem bir üniversite hastanesine başvurmalarıdır. Şayet implant uygulaması yapılacaksa, hastanenin bir sağlık raporu vermesi gerekir. Alınacak bu rapor SGK şartlarına uyuyorsa, masraflar karşılanmaktadır. Ancak devletin verdiği ücret, çok az bir ücrettir. Hasta olan kişi yine de belli bir ücret ödemek zorunda kalacaktır.