Tek Diş İmplant Ne Kadar

tek-diş-implant-ne-kadar

Çene kemiğine vidalamak süretiyle yapılan diş köküne implant denir. Yani yapılan implant bir dişin temelini oluşturur ve diş kökü görevi yapar. Bu yapay kök üzerine yapılan protez ile oluşan dişe ise implant diş denir. İmplant diş tedavisi, diğer diş tedavilerine göre sahip olduğu bir takım avantajları ve % 98’lere ulaşan başarı durumuyla bütün dünyada çok sayıda insan tarafından kullanılmaktadır. Fakat pahalı bir tedavi şeklidir.

İmplant fiyatları 1.000 TL ile 60.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir. Bu fiyatlara implant yapılırken kullanılan malzeme, implant yapılacak diş sayısı, implant yapacak olan diş hekiminin tercihi, implant öncesi yapılan testler, işçilik gibi çok değişik unsurlar etkili olur.

TDB’NİN İMPLANT FİYATLARI

Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından her yıl 3 il ve ilçe grubu için fiyat listeleri açıklanır. 2016 yılı için bu listede yer alan Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Muğla, Trabzon illeri için önerilen fiyatlar:

Supperiostal implant ( implant ücret hariç): 876,00 TL

Kemik içi implant (tek silindirik implant ücreti hariç): 583,00 TL

Kemik içi implant (blade tek implant ücreti hariç): 606,00 TL

Tek köklü dişte reimmplantasyon: 384,00 TL

Çok köklü dişte reimplantasyon: 400,00 TL

İmplant destekli hareketli protezler(hassas tutucu ücreti hariç, tek çene):1.319.00 TL

Tek diş için implant fiyatları 1000 TL ile 3000 TL arasında değişiklik göstermektedir. İmplant fiyatlarında meydana gelen değişikliklerin birçok nedeni vardır.

İMPLANT FİYATLARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

İmplant sektöründe rekabet sebebiyle piyasada 500’den fazla implant firması vardır. Bunlar arasında Almanya ve Amerika firmaları olduğu gibi, Çin, Kore gibi ülkelerde vardır. Bundan dolayı tek diş implant fiyatları arasında büyük farklar olabilmektedir.

Garanti süresi veren klinikler, ilerleyen dönemde sıkıntı yaşamamak için kaliteli tedavi yöntemlerini seçerler. Bu da tedavi maliyetini etkiler. Tek diş implant fiyatları da mutlaka değişir.

İmplant üstü protezler, implant tedavisinin başarısını etkileyen en önemli faktörlerdir. İmplant üstü protezlerin porselen kaplama, sabit protez, hareketli protez, vidalı protez ve yapıştırmalı protez gibi birçok çeşitleri vardır. hangi protez çeşidinin seçileceği de tek diş implant fiyatını etkilemektedir.