Titanyum Diş İmplantı Fiyatları

titanyum diş implantı fiyatları

İmplant tedavisi gündeme geldiğinde, diş hekimlerine en çok sorulan soruların başında implant fiyatları gelir. En ucuz fiyata en kaliteli şekilde almak rasyonel bir tüketici davranışı olmakla beraber, fiyatlarının ne olduğuna dair bilgi almak için, implant fiyatını ve tedavi ücretlerini etkileyen faktörlerin neler olduğunu öğrenmek gerekiyor.

İmplant fiyatını etkileyen en önemli unsur hizmetin niteliğidir. İmplant, titanyumdan ya da zirkonyumdan yapılan bir diş vidası olarak görülse de, implantın üretimi için yüksek bir teknoloji ve bu teknolojiyi sağlamak için büyük yatırım gerektirir.

Fiyatlar gündeme gelince, insanlar çoğunlukla tek bir implant markası ve tek bir implant fiyatı varmış gibi düşünürler. Bu doğru bir düşünce değildir. Hâlbuki dünyada 100’lerce firmanın implant ürettiği biliniyor ve bu firmalardan birçoğunun resmi ya da gayri resmi yollardan Türkiye’de faaliyet gösterdiği aşikârdır.

İmplant markaları, maliyetlerini dikkate alarak fiyatlarını belirlerler. İmplant markaları fiyat belirlerken, implantın üretim yeri, Ar-Ge için yapılan harcama, kullandığı teknolojinin maliyeti, servis durumu ve başarısı ile yapmış olduğu istihdamın maliyeti gibi konuları dikkate alarak fiyat belirlerler. İmplantın maliyet fiyatı, implant tedavisinin genel ücretlerini doğrudan etkiler.

İmplant tedavisinde uygulanacak implant sayısı tedavi ücretinde etkili olur. Hastanın çene kemiği, kemiğinin durumuna göre açılı ve özel implant kullanımı ya da özel aboutment seçimleri implant tedavi giderini artırır. Hastaların estetik tercihleri sebebi ile fonksiyonel ve estetik görüntü için, özel yapılan aboutment ve zirkonyum aboutment kullanımı implant fiyatlarını etkiler.

İmplant yapılacak bölgede, çene kemiği yapısı, kemiğin boyutu, seviyesi ve yoğunluk durumu çok önemlidir. Kemik yetersizliği durumunda, sağlıklı kemik yapısı oluşturulması gerekir. Sağlıklı kemik yapısının oluşturulması için hastanın çenesine kemik taşıma işlemi yapılması gerekir. Bu şekilde operasyonlar da implant fiyatlarını artırır.

Diş çene kemiğini bir arada tutan önemli bir yapıdır. Diş eksilince, uzun sürede implant tedavisi yapılmaz ise, o bölgede kemik kaybı olmaktadır. Kemik kaybı durumunda implant yerleştirilmez ve implant yerleştirmek için kemiğin büyütülmesi gerekir. Bundan dolayı diş eksilmesinden hemen sonra implant yapılırsa, implant maliyetine olumlu etkisi olur.