Türkiye’de İmplant İmalatı

Türkiye'de İmplant İmalatı

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Bülent Katiboğlu tarafından tasarlanan ve “implant KA” ismiyle Türkiye’de implant imalatı eylül ayından itibaren piyasada bulunacak.

Prof. Dr. Katiboğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’nin kendi implantını üretmesine ihtiyaç duyulduğunu, bu nedenle uzun zamandır böyle bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti.

Türkiye’de implant üretimine imkân sağlayan teknoloji ve bilimsek alt yapının olduğunu dile getiren Katiboğlu, geçmişten bugüne kadar çalıştığı tüm dental diş çalışmaların uygulanması sırasındaki eksikliklerin üzerine giderek Türkiye implantını tasarladığını ifade etti.

Prof. Dr. Katiboğlu, Türk hekimlerinin son derece kolay uygulayabileceği, ağız içerisinde gayet rahat çalışabileceği, kemik ile uyumlu, eksikleri olmayan ve kesikleri tamamlanmış bir ürünü tasarladıklarını söyledi. Ekibi ile yaptıkları çalışmalarda, Türkiye’deki implant üretiminde elde ettikleri implantın mevcut piyasadaki ürünlere göre, hasta ağzında uygulanmasında bir takım kolaylıklar sağlanmıştır. Ürünün kısa zamanda uygulanmasının yanı sıra yüzey özellikleriyle de daha çabuk iyileşme özelliği gösterdiğini, Türkiye’nin şimdiye kadar implantı yurt dışından ithal ettiğini vurgulayan Katiboğlu, bu nedenle % 100 Türk üretimi şeklinde ifade ediyoruz. Türkiye’de bunun üretilmesi büyük bir ihtiyaçtı. Bu ürün üniversite ve sanayicinin bir araya gelmesiyle nelerin ortaya çıkacağının en güzel göstergesidir. Türkiye’de hekim ile sanayici artık bir araya gelmelidir.

Türkiye’de implant firma sayısının çok fazla olduğu, üretilecek implantın yerli olması sebebi ile fiyatının da çok makul olması ve bunun da hastalara olumlu bir şekilde yansıması beklenmektedir.

Gelişmiş ülkelerde implant kullanımı çok yaygın iken, Türkiye’de implant kullanımı çok fazla değildir. Türkiye’de ihtiyacı olduğu halde herkes implant yaptıramamaktadır. Bunun sebebi ise, satış fiyatlarının çok değişken olması ve devletin yeterli şekilde implant yapımı için ödeme yapmamasıdır.

Prof. Dr. Katiboğlu, yerli üretimi sonuna kadar desteklerini dile getirerek, üretimin artışıyla birlikte fiyatların düşeceğini, bu durumunda devletin desteğini daha da artıracağını, Türkiye’de implanta ihtiyaç hisseden insan sayısının yüz binlerin üzerinde olduğunu, kalite açısından en üst seviyede üretim yaptıklarını, piyasa sunumunu da eylül ayında yapacaklarını söyledi.